| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od 2015 r. ryczałtowe rozliczanie użytkowania samochodu służbowego

Od 2015 r. ryczałtowe rozliczanie użytkowania samochodu służbowego

Ministerstwo Gospodarki we współpracy z Ministerstwem Finansów proponuje zastąpić systemem ryczałtowym obecnie obowiązujący system rozliczania podatku dochodowego z tytułu użytkowania samochodu służbowego do celów prywatnych. Zgodnie z założeniami obydwu resortów rozwiązane to ma wejść w życie z początkiem 2015 roku.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet


Użytkowanie samochodu służbowego do celów prywatnych


Według aktualnie obowiązujących przepisów świadczenie związane z nieodpłatnym wykorzystywaniem przez pracownika samochodu służbowego do celów prywatnych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Wartość w ten sposób otrzymanych nieodpłatnych świadczeń, co do zasady, ustalana jest zgodnie z obowiązującymi cenami rynkowymi.

Ministerstwo Finansów tłumaczy, iż mimo funkcjonowania przepisów wskazujących metodę ustalania kwoty przychodu z tytułu otrzymania tego rodzaju świadczeń ich stosowanie rodzi wątpliwości podatników w związku z trudnościami w ustaleniu ceny rynkowej takiego świadczenia, która powinna uwzględniać czynniki, takie jak np. marka, standard wyposażenia czy wiek pojazdu.


Nowe zasady rozliczania w 2015 r.


W myśl zaproponowanego przez rząd rozwiązania wartość tego świadczenia zostanie jednoznacznie określona. Uzyskiwany miesięczny przychód pracownika będzie uzależniony wyłącznie od pojemności silnika użytkowanego samochodu służbowego.

Według resortu finansów uproszczone w ten sposób zasady rozliczania podatku mają zachęcić do jego wykazywania, a ponadto całkowicie wyeliminować ryzyko zakwestionowania przyjętej wysokości tego rodzaju przychodu przez organy podatkowe.

Nowe zasady rozliczania zawarte w czwartym już projekcie tzw. ustawy deregulacyjnej, czyli ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej nowelizującej ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, miałyby obowiązywać od dnia 1 stycznia 2015 roku.

Specjalny system korekt VAT dla samochodów

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »