| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będzie rekompensata za wzrost podatku VAT

Będzie rekompensata za wzrost podatku VAT

Osobom fizycznym, które budują lub remontują mieszkanie, będzie przysługiwała rekompensata za wzrost podatku VAT na materiały budowlane.

Sejm uchwalił ustawę o zwrocie niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Głosowało 386 posłów, za przyjęciem ustawy wraz z poprawkami opowiedzieli się wszyscy parlamentarzyści.Sejm przyjął wszystkie poprawki; ograniczają one w znacznym stopniu, w stosunku do pierwotnego projektu ustawy, wysokość rekompensat.Jak wyjaśnił poseł sprawozdawca Zbigniew Janowski (SLD) są one wynikiem kompromisu z rządem, który nie popierał poselskiego projektu ustawy ze względu na duże wydatki z budżetu.Uregulowania zawarte w ustawie mają łagodzić skutki podniesienia od 1 maja 2004 r. podatku VAT z 7 do 22 proc. na materiały budowlane dla osób budujących własne mieszkanie lub prowadzących remont.Sejm ograniczył wysokość rekompensaty do 70 metrów kw. w przypadku budowy mieszkania lub domu oraz do 30 metrów kw. w przypadku remontu mieszkania. Maksymalna kwota zwrotu podatku w przypadku budowy mieszkania wynosić będzie ok. 20-22 tys. zł, zaś w przypadku remontu mieszkania - ok. 10 tys. zł.O częściowy zwrot podatku mogą ubiegać się małżonkowie łącznie, nawet jeżeli rozliczają się z dochodów oddzielnie.Zdaniem MF trudno określić, ile osób skorzysta z takich rozwiązań, ale może to być nawet 10 mln podatników.Przepisy wchodzą w życie 1 stycznia 2006 roku, natomiast zwrot poniesionych wydatków na cele budowlane udokumentowane fakturami dotyczy okresu od 1 maja 2004 roku do 31 grudnia 2007 roku.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »