reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Akcyza na auta. Komisja ostrzega Polskę

Akcyza na auta. Komisja ostrzega Polskę

Komisja Europejska wystosowała pierwsze pismo ostrzegawcze do Polski w związku z nakładaniem akcyzy na samochody sprowadzane z zagranicy. Tymczasem polskie Ministerstwo Finansów nic nie wie o ostrzeżeniu, bo jeszcze nie otrzymało pisma.

W kwietniu br. Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego stwierdziła, że polski rząd powinien wstrzymać pobór akcyzy od używanych samochodów sprowadzanych z zagranicy, gdyż regulacje te naruszają interes Unii oraz polskich obywateli. Komisja podkreśliła wówczas, że oczekuje wyjaśnień od Polski, zwłaszcza że trwały prace nad podatkiem ekologicznym. Podatek ekologiczny został jednak odrzucony przez Sejm, a Polska do dziś nie złożyła wyjaśnień Komisji. Jedynie WSA w Warszawie zwrócił się z pytaniem prejudycjalnym do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Komisja wystąpiła również do Grecji i Holandii z żądaniem zmiany przepisów regulujących opodatkowanie rejestracji samochodów. Grecja i Holandia otrzymały pisma w formie „uzasadnionych opinii”, co stanowi już drugi etap tzw. procedury naruszeniowej. Jeżeli KE nie uzyska satysfakcjonujących odpowiedzi od państw członkowskich, może przekazać sprawy do Trybunału Sprawiedliwości.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama