| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ograniczony zwrot części VAT

Ograniczony zwrot części VAT

Ograniczenie zwrotu części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych ma dotyczyć całego okresu obowiązywania ustawy, a nie jednorazowej rekompensaty.
Po naszych doniesieniach o wątpliwościach związanych ze stosowaniem ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, Senat postanowił ją poprawić.

Podczas piątkowego posiedzenia senackiej Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych wiceminister finansów Jarosław Neneman powiedział, że po przyjętych przez Sejm ograniczeniach zmniejszających ciężar finansowy dla budżetu i pole do nadużyć ustawa ta jest „od strony legislacyjnej całkiem przyzwoita”.

Konieczne były jednak poprawki, które zgłoszono podczas posiedzenia.

– Pojawiły się wątpliwości, o których donosiła prasa, czy maksymalna kwota zwrotu dotyczy trzech lat, czy każdego roku. Jeżeli wpiszemy, że chodzi o cały okres obowiązywania ustawy, to wszelkie wątpliwości znikną – mówił Jarosław Neneman.

Kolejna poprawka to przepis przejściowy, o którego wprowadzeniu zapomniał Sejm. Otóż z założenia zwrot ma dotyczyć wszystkich faktur wystawionych po 1 maja 2004 r., a wniosek o rekompensatę podatku można będzie złożyć do pół roku po zakończeniu inwestycji. Problem w tym, że ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2006 r.

– Poprawka pozwoli skorzystać z dobrodziejstw ustawy w przypadku zakończenia inwestycji wcześniej niż pół roku przed wejściem w życie ustawy – tłumaczył wiceminister J. Neneman.

Kontrowersje dotyczyły obliczania maksymalnej kwoty zwrotu VAT. Zdaniem biura legislacyjnego Senatu, iloczyn służący do jej ustalenia powinien być wyliczany przez urzędy skarbowe, a nie podatników. Odpowiedniej poprawki nie zgłoszono, ale J. Neneman obiecał, że aktualny iloczyn będzie wywieszany w urzędach skarbowych i na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Poprawki i ustawa mają być głosowane w tym tygodniu.

Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Kancelaria Prawa Karnego i Gospodarczego Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK