| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wniosek na specjalnym formularzu

Wniosek na specjalnym formularzu

Polski przedsiębiorca, który dokonuje zakupów w Grecji w związku z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą może starać się o odzyskanie greckiego VAT. Procedura zwrotu podatku jest jednak bardzo sformalizowana.

Krzysztof Koniewski z wrocławskiego biura oraz Szczepan Kubiak z łódzkiego biura firmy Deloitte wyjaśnili, iż zasady i tryb dokonywania zwrotu uregulowano w przepisach greckiej ustawy o VAT, a w szczególności w art. 34 tej ustawy.
Trzeba spełnić warunki

Zgodnie ze specjalną procedurą zwrotu VAT, przedsiębiorcy z innych państw Unii Europejskiej, którzy nie posiadają w Grecji siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności i nie podejmują działalności opodatkowanej w Grecji, a jednocześnie kupują na terenie Grecji w związku ze swoją działalnością towary i usługi opodatkowane greckim VAT, mają możliwość odzyskania greckiego VAT związanego z tymi zakupami.

Przedsiębiorcy spoza Grecji mogą skorzystać z tej procedury jeżeli: nie dokonują dostawy towarów ani nie świadczą usług w Grecji, lub ewentualnie wykonują wyłącznie usługi, dla których zgodnie z właściwymi przepisami, obowiązek rozliczenia podatku leży po stronie odbiorcy; wykonują określone we właściwych przepisach zwolnione usługi transportowe lub pomocnicze do nich.

Warto podkreślić, że zagraniczni przedsiębiorcy mogą dodatkowo skorzystać z procedury zwrotu, tylko jeżeli w kraju prowadzenia działalności, podejmują działalność podlegającą opodatkowaniu VAT, a działalność ta gdyby prowadzona byłaby w Grecji uprawniałaby do uzyskania zwrotu podatku naliczonego.

Konieczny wniosek i dokumenty

Wniosek o zwrot podatku wymaga wypełnienia specjalnego formularza „ 015” udostępnianego przez greckie władze podatkowe. Zasadniczo, wniosek powinien być wypełniony w języku greckim i skierowany do właściwego urzędu. Dopuszczalne jest jednak użycie formularza w innym języku i wypełnienie go w języku angielskim.
Wnioskodawca posiadający siedzibę w jednym z państw UE powinien załączyć w oryginale certyfikat poświadczający jego status podatnika VAT w innym państwie Unii. Dokument taki musi być wystawiony i podpisany przez władze podatkowe właściwego państwa. Zaświadczenie jest ważne przez okres roku od daty wystawienia. Dodatkowo władze greckie wymagają, poza standardowym formularzem, informacji na temat działalności podejmowanej w Grecji, o ile taka występuje.

Poniesione wydatki oraz wysokość zapłaconego VAT muszą zostać udokumentowane oryginałami faktur lub dokumentów importowych, które należy załączyć do wniosku. Kopie tych dokumentów nie są akceptowane przez greckie władze podatkowe.

Wniosek można wypełnić i złożyć osobiście lub za pośrednictwem przedstawiciela podatkowego posiadającego siedzibę w Grecji. W drugim przypadku konieczne jest załączenie do wniosku stosownego pełnomocnictwa.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »