REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Awantura o teczki

REKLAMA

Korporacja doradców podatkowych twierdzi, że nie może uporządkować spraw swoich członków, bo Ministerstwo Finansów nie chce oddać teczek z ich dokumentacją.
Problem jest skomplikowany. Wpisów warunkowych na listę doradców podatkowych dokonał minister finansów. Decyzja o przekształceniu ich we wpis ostateczny leży jednak w gestii Krajowej Rady Doradców Podatkowych (KRDP). Rada dysponuje jednak tylko listami doradców, a do tej pory nie otrzymała teczek z ich dokumentacją.

W piśmie przekazanym „GP” Ministerstwo Finansów stwierdza, że przekazało KRDP odpis listy doradców podatkowych, a wraz z nim akta osób wpisanych na listę doradców podatkowych. Jednak musiało to dotyczyć znikomej liczby osób, ponieważ z liczącej nieco ponad 10 tys. członków korporacji zawodowej, aż 9,5 tys. wpisanych zostało na listę warunkowo. W piśmie stwierdzono, że jeśli chodzi o osoby wpisane na listę warunkowo – na podstawie art. 84 ustawy o doradztwie podatkowym – w tych sprawach organem właściwym był minister finansów i brak jest podstaw prawnych do przekazania akt tych osób.

Jak powiedział „GP” Brunon Szulc, przewodniczący Komisji ds. Wewnątrzkorporacyjnych KRDP, teczki zawierają różne materiały potrzebne przy prowadzeniu przez Krajową Radę różnego rodzaju postępowań, m.in. związanych z przekształceniem wpisu warunkowego we wpis ostateczny.

– Ministerstwo odmówiło nam dwukrotnie oddania teczek. Mamy jednak taką umowę dżentelmeńską z Departamentem Systemu Podatkowego, na podstawie której ministerstwo umożliwia nam dostęp do tych teczek. Ja się zwracam z taką prośbą do ministerstwa. Mamy możliwość uzyskania na naszą prośbę kserokopii tych dokumentów, przy czym teczki pozostają nadal w ministerstwie. Uważamy, że akta doradcy podatkowego to są jego akta i powinny być w jego korporacji zawodowej – dodał.

KRDP jest więc trudniej uporządkować sprawy członków korporacji. Utrudnione jest też zweryfikowanie podstaw, które posłużyły ministrowi finansów do dokonania wpisów warunkowych. Rodzą się podejrzenia, że część osób wpisanych na listę warunkowo, nadal zajmuje funkcje urzędnicze.

Prowadzona przez KRDP lista doradców jest niewątpliwie najważniejszym źródłem informacji np. przy realizacji wielu zadań samorządu zawodowego. Dane wynikające z listy są jednak często niewystarczające i nieaktualne. W związku z tym Krajowa Rada Doradców Podatkowych powołała zespół roboczy mający na celu opracowanie zasad możliwie szybkiego zaktualizowania tej bazy danych.

Krajowa Rada Doradców Podatkowych ma zamiar ponownie zwrócić się do Ministerstwa Finansów o przekazanie teczek doradców podatkowych będących w posiadaniu resortu.

 
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Wiesława Moczydłowska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA