REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Awantura o teczki

REKLAMA

Korporacja doradców podatkowych twierdzi, że nie może uporządkować spraw swoich członków, bo Ministerstwo Finansów nie chce oddać teczek z ich dokumentacją.
Problem jest skomplikowany. Wpisów warunkowych na listę doradców podatkowych dokonał minister finansów. Decyzja o przekształceniu ich we wpis ostateczny leży jednak w gestii Krajowej Rady Doradców Podatkowych (KRDP). Rada dysponuje jednak tylko listami doradców, a do tej pory nie otrzymała teczek z ich dokumentacją.

W piśmie przekazanym „GP” Ministerstwo Finansów stwierdza, że przekazało KRDP odpis listy doradców podatkowych, a wraz z nim akta osób wpisanych na listę doradców podatkowych. Jednak musiało to dotyczyć znikomej liczby osób, ponieważ z liczącej nieco ponad 10 tys. członków korporacji zawodowej, aż 9,5 tys. wpisanych zostało na listę warunkowo. W piśmie stwierdzono, że jeśli chodzi o osoby wpisane na listę warunkowo – na podstawie art. 84 ustawy o doradztwie podatkowym – w tych sprawach organem właściwym był minister finansów i brak jest podstaw prawnych do przekazania akt tych osób.

Jak powiedział „GP” Brunon Szulc, przewodniczący Komisji ds. Wewnątrzkorporacyjnych KRDP, teczki zawierają różne materiały potrzebne przy prowadzeniu przez Krajową Radę różnego rodzaju postępowań, m.in. związanych z przekształceniem wpisu warunkowego we wpis ostateczny.

– Ministerstwo odmówiło nam dwukrotnie oddania teczek. Mamy jednak taką umowę dżentelmeńską z Departamentem Systemu Podatkowego, na podstawie której ministerstwo umożliwia nam dostęp do tych teczek. Ja się zwracam z taką prośbą do ministerstwa. Mamy możliwość uzyskania na naszą prośbę kserokopii tych dokumentów, przy czym teczki pozostają nadal w ministerstwie. Uważamy, że akta doradcy podatkowego to są jego akta i powinny być w jego korporacji zawodowej – dodał.

KRDP jest więc trudniej uporządkować sprawy członków korporacji. Utrudnione jest też zweryfikowanie podstaw, które posłużyły ministrowi finansów do dokonania wpisów warunkowych. Rodzą się podejrzenia, że część osób wpisanych na listę warunkowo, nadal zajmuje funkcje urzędnicze.

Prowadzona przez KRDP lista doradców jest niewątpliwie najważniejszym źródłem informacji np. przy realizacji wielu zadań samorządu zawodowego. Dane wynikające z listy są jednak często niewystarczające i nieaktualne. W związku z tym Krajowa Rada Doradców Podatkowych powołała zespół roboczy mający na celu opracowanie zasad możliwie szybkiego zaktualizowania tej bazy danych.

Krajowa Rada Doradców Podatkowych ma zamiar ponownie zwrócić się do Ministerstwa Finansów o przekazanie teczek doradców podatkowych będących w posiadaniu resortu.

 
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Wiesława Moczydłowska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ubezpieczenie dla firmy – czy to mi się opłaci? Spokój za 1 promil wartości majątku

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu biznesu i firmy. Ile to kosztuje, co można ubezpieczyć? I najważniejsze: czy ubezpieczenie się opłaci?

Opodatkowanie wyrównawcze od 2025 roku. Trzy nowe podatki dla biznesu. Konsultacje trwają do 24 maja 2024 r.

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ta ma wprowadzić w Polsce od 2025 roku system globalnego podatku minimalnego oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:  globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Konsultacje publiczne tego projektu zakończą się 24 maja 2024 r. Do tego dnia można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku? Przykłady dla ulgi rehabilitacyjnej i ulgi termomodernizacyjnej

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

REKLAMA