| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Poczta powinna próbować doręczyć pismo

Poczta powinna próbować doręczyć pismo

Dla uznania pisma za doręczone adresatowi w sposób zastępczy konieczne są dowody, że poczta próbowała je doręczyć. W tym celu na tzw. zwrotce muszą być odpowiednie adnotacje - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Do WSA trafiła skarga na odmowę uwzględnienia odwołania. Skarżący prowadzi działalność handlową na jednym z pasaży handlowych Warszawy. Przedsiębiorca ten postanowił wystąpić o zwrot opłaty targowej wraz z odsetkami za okres 1999–2002. Podał nie tylko adres zamieszkania, ale także miejsce wykonywania działalności. Wniosek nie przyniósł oczekiwanego przez handlowca rezultatu. Co więcej, nie dotarła do niego decyzja w tej sprawie. Kilka miesięcy po jej wydaniu skarżący złożył odwołanie. Jednak Samorządowe Kolegium Odwoławcze się nim nie zajęło wskazując, że dawno już upłynął termin do wniesienia dowołania.
A wszystko przez doręczenie zastępcze. Organy wysłały decyzję na adres zamieszkania wnioskodawcy pocztą. Ponieważ domownik oświadczył, że adresat tam nie mieszka, więc decyzja trafiła na 7 dni do urzędu pocztowego (obecnie termin ten wynosi 14 dni). Następnie została odesłana do nadawcy. Organ zaś uznał, że decyzja została doręczona w trybie zastępczym przewidzianym w Ordynacji podatkowej.
Sprawa trafiła do WSA. Skarżący twierdził, że doręczenie nie było skuteczne. W skrzynce pocztowej nie pozostawiono awizo, a poza tym decyzję można było doręczyć w miejscu pracy.
Sąd przyznał rację skarżącemu i uchylił zaskarżone postanowienie. Podkreślił, że dla wyjaśnienia, czy doręczenie w trybie art. 150 Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2005 r., nr 8, poz. 60 z późn. zm.) było skuteczne, potrzebna była tzw. zwrotka. Zgodnie z przepisem poczta musi podjąć próby doręczenia, np. pozostawiając awizo. Wszystkie okoliczności dotyczące podejmowanych prób doręczenia powinny być opisane przez pocztę na zwrotce, np. że domownik nie przyjął przesyłki, w skrzynce pocztowej pozostawiono awizo. W tym przypadku tego nie uczyniono. A ponieważ zwrotka nie została prawidłowo wypełniona, doręczenia nie można uznać za skuteczne, konkludował sąd.
Wyrok nie jest prawomocny.
Aleksandra Tarka


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bush Taxi Off-Road Centre

Firma Bush Taxi to centrum sprzedaży oraz montażu profesjonalnych akcesoriów przeznaczonych do wszystkich pojazdów terenowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »