reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dla zapomogi ulga z limitem

Dla zapomogi ulga z limitem

Wolne od podatku są zapomogi wypłacone w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 2280 zł.

W praktyce dość często pojawiają się problemy, czy od wpłaconej pracownikowi zapomogi należy potrącić podatek. Kwestie te reguluje art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Wymieniono w tym przepisie przypadki, których wystąpienie umożliwia zwolnienie zapomogi od podatku. Jest to wystąpienie: indywidualnego zdarzenia losowego, klęski żywiołowej, długotrwałej choroby, śmierci.
Organy podatkowe uznają, że ze zwolnienia korzystać może każda spełniająca kryteria zapomoga. Zwolniona od podatku będzie zarówno zapomoga wypłacona osobie, której dane zdarzenie dotyczy bezpośrednio, np. pracownikowi z tytułu długotrwałej choroby, jak i zapomoga wypłacona osobie, której to zdarzenie nie dotyczy bezpośrednio, np. pracownikowi w związku z chorobą dziecka. W tym przypadku ze zwolnienia mogą korzystać zapomogi, które zostały wypłacone w związku z długotrwałą chorobą. Wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są więc zapomogi wypłacone w przypadku długotrwałej choroby, lecz do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 2280 zł.
Krzysztof Tomaszewski


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama