reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Leki za grosz zwolnione z podatku

Leki za grosz zwolnione z podatku

W przyszłym roku nie trzeba będzie zapłacić podatku dochodowego od zakupu tzw. leków za jeden grosz - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Ministerstwo Finansów zauważyło problem, jaki w związku z zakupem tzw. leków za jeden grosz pojawił się u osób kupujących takie medykamenty. System sprzedaży dotyczy przede wszystkim leków z odpłatnością ryczałtową.
Obecnie ogłoszono stanowisko Ministerstwa Finansów w tej sprawie. Wcześniejsze interpretacje izb skarbowych uznawały, że pacjenci będą musieli zapłacić podatek od rzeczywistej ceny leku, jeśli apteka będzie pokrywać różnicę w cenie bonami towarowymi. W przypadku jednak gdy apteka zastosuje promocję danego leku skierowaną do wszystkich, to pacjent podatku już nie zapłaci. Obecnie biuro prasowe Ministerstwa Finansów przyznało, że w przypadku osób kupujących leki za jeden grosz nie powstaje przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Resort uzasadnił swoje stanowisko tym, że przy przeniesieniu własności rzeczy mamy do czynienia z umową cywilnoprawną, która w dowolny sposób może kształtować warunki tej sprzedaży, w tym cenę, za jaką jedna ze stron zbywa, a druga nabywa rzecz.
Bogdan Świąder


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama