reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przywilej nie dla rolników

Przywilej nie dla rolników

Nie ma generalnego zwolnienia z opłaty skarbowej wniosków rolników ubiegających się o pomoc finansową z Unii Europejskiej - uznało Ministerstwo Finansów.

W ministerialnych wyjaśnieniach podkreślono, że ustawa o opłacie skarbowej nie zawiera generalnego wyłączenia czy zwolnienia od opłaty skarbowej dla podań ani wydawanych na ich skutek zaświadczeń, niezbędnych rolnikom zwracającym się do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Agencji Rynku Rolnego o pomoc finansową z programów Unii Europejskiej.
Według ministerstwa, w sprawach zaświadczeń niezbędnych rolnikom do uzasadnienia wniosków składanych do agencji mogą mieć zastosowanie dwa wyłączenia: dotyczące osób ubogich (z art. 2 ust. 1 pkt 6 ustawy o opłacie skarbowej), a także zwolnienie zaświadczeń o wielkości użytków rolnych gospodarstwa rolnego (określone w ust. 11 kol. 4 pkt 5 część III załącznika ustawy). Ponadto w piśmie zwrócono uwagę, że rolnik będzie musiał uiścić opłatę skarbową, jeżeli wydane zaświadczenie potwierdza również inne fakty, np. okres prowadzenia gospodarstwa rolnego. W zależności od treści wydanego zaświadczenia, opłata wyniesie 11 zł od zaświadczenia potwierdzającego okres prowadzenia gospodarstwa rolnego i 15 zł od zaświadczenia w sprawie zaległości w zobowiązaniach podatkowych. I to nawet jeżeli zaświadczenia wydawane są w jednym dokumencie.
Aleksandra Tarka


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

LexOmni.pl

usługi prawne on line

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama