| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wstęp na plażę z 7 proc. VAT

Wstęp na plażę z 7 proc. VAT

Od 1 czerwca 2005 r. sprzedaż biletów wstępu na plażę podlega opodatkowaniu stawką 7 proc. - uznały organy podatkowe.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 11 załącznika nr 4 wymienione zostały m.in. usługi związane z rekreacją i sportem, oznaczone symbolem ex 92 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i usług, przy czym ex dotyczy wyłącznie usług związanych z rekreacją i sportem świadczonych przez podmioty, które nie mają na celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług. Z tego zwolnienia od 1 czerwca 2005 r. zostały wyłączone usługi wstępu do parków rekreacyjnych, plaż i innych miejsc o charakterze kulturalnym oznaczone symbolem PKWiU ex 92.72.
Z kolei w załączniku nr 3, stanowiącym wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką VAT w wysokości 7 proc., od 1 czerwca 2005 r. dodana została poz. 159a, dotycząca usług rekreacyjnych pozostałych wyłącznie w zakresie wstępu – PKWiU 92.72.
Z przedstawionego stanu prawnego wynika, że zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, że dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 proc., od 1 czerwca 2005 r. sprzedaż biletów wstępu na plażę podlega opodatkowaniu stawką 7 proc. Wyjaśnienia te zawarte są w piśmie Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim, PP/443-79/05 z 5 lipca 2005 r.
Krzysztof Tomaszewski


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Najda Consulting

Realizacja projektów inwestycyjnych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »