| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak zarachować opłaty i prowizje

Jak zarachować opłaty i prowizje

Wszelkie koszty związane z prowadzeniem wyodrębnionego rachunku bankowego zakładowego funduszu świadczeń socjalnych ponosi pracodawca.

Jak należy zarachować koszty ponoszone w związku z administrowaniem funduszem, a w tym opłaty i prowizje pobierane przez bank za prowadzenie wyodrębnionego rachunku środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS)? Czy można uznać je za koszty działalności operacyjnej i czy są one kosztem uzyskania przychodu? Zgodnie z art. 10 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, środkami funduszu administruje pracodawca. To on właśnie tworząc zakładowy fundusz świadczeń socjalnych zobowiązany jest do wyodrębnienia środków funduszu na odrębnym rachunku bankowym.
Artykuł 10 wyżej wymienionej ustawy zobowiązuje pracodawcę do administrowania środkami funduszu, a tym samym ponosi on określone koszty związane z prowadzeniem rachunku bankowego funduszu, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania samego funduszu w zakładzie pracy. Na gruncie przepisów podatkowych do kosztów uzyskania przychodów zaliczana jest również grupa kosztów, którą co prawda trudno jest powiązać z konkretnym przychodem, to jednak poniesienie tych kosztów niezbędne jest dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa, a tym samym mają one wpływ na osiągane przez niego przychody. Zatem koszty ponoszone przy prowadzeniu rachunku bankowego dla ZFŚS stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu obu ustaw o podatku dochodowym.
Koszty ponoszone w związku z administrowaniem funduszem, a w tym m. in. opłaty i prowizje pobierane przez bank za prowadzenie wyodrębnionego rachunku środków ZFŚS, należy zarachować do kosztów działalności operacyjnej jednostki w momencie ich poniesienia i zakwalifikować jako koszt usług obcych. Odsetki naliczone przez bank od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym funduszu zwiększają ten fundusz.
Wiesława Moczydłowska


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »