REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prysły nadzieje na zwrot części VAT

REKLAMA

Nie będzie zwrotu części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. Swoim wetem prezydent Aleksander Kwaśniewski zakończył bój o długo oczekiwaną ustawę o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.
Szef Gabinetu Prezydenta Waldemar Dubaniowski poinformował podczas wczorajszej konferencji, że głównym argumentem przeciw ustawie były obawy o wielomiliardowe straty dla budżetu, które mogłoby przynieść jej wejście w życie. Prezydent zgodził się też ze stanowiskiem rządu, według którego system zwrotu podatku byłby poza kontrolą fiskusa. Resort finansów szacował, że urzędy skarbowe musiałyby skontrolować około 100 milionów faktur. Przyjęcie ustawy stworzyłoby olbrzymie pole do nadużyć np. handlu fakturami.
– Podobnego rozwiązania nie ma w żadnym innym kraju – uzasadniał W. Dubaniowski weto prezydenta.
Sejm uchwalił ustawę pod koniec lipca. Batalia o nią trwała ponad rok, a losy poselskiego projektu ważyły się na włosku niemal do ostatniej chwili. Rząd był zdecydowanym przeciwnikiem projektu. Krytycznie o zwrocie VAT wypowiadał się także marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz. W końcu zmienił zdanie i zdecydował się wnieść projekt do drugiego czytania.
Według ministra finansów Mirosława Gronickiego wejście w życie ustawy mogłoby spowodować ubytek w budżecie od 4,5 do 18 mld złotych.
Poseł Artur Zawisza z PiS powiedział, że obawiał się weta. – Prezydent ostatnio podpisał kilka kontrowersyjnych ustaw, więc żeby nie zostać posądzonym o wściekły populizm, postanowił zawetować ustawę o zwrocie VAT. Dobrze by było obalić weto, ale to raczej nie będzie możliwe – uważa Artur Zawisza. Jego zdaniem do sprawy VAT w budownictwie powinien powrócić Sejm przyszłej kadencji.
– Przygotowana przez posłów ustawa była swego rodzaju kołem ratunkowym dla polskiego budownictwa, rozwiązaniem niewymarzonym. Optymalnym rozwiązaniem byłoby wyłączenie z unijnej dyrektywy o VAT podstawowej stawki na budownictwo. Wkrótce całe budownictwo w Polsce zostanie objęte podstawową stawką, tymczasem niektóre kraje, znacznie bogatsze od nas, będą się cieszyć derogacjami i niższymi stawkami. Tak nie może być – uważa poseł A. Zawisza.
Marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz powiedział wczoraj, że nie planuje zwołania kolejnego posiedzenia Sejmu, podczas którego posłowie mogliby się zająć przegłosowaniem weta prezydenta.
Jakie byłyby korzyści z ustawy
Ustawa miała zrekompensować inwestorom indywidualnym podwyżkę podatku z 7 proc. na 22 proc., która nastąpiła 1 maja 2004 r. po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. O ile deweloperzy mogą odliczać podatek naliczony z faktur na materiały budowlane, o tyle osoby budujące systemem gospodarczym są tego prawa pozbawione.
Marcin Musiał


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA