| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Prezenty z akcyzową kokardą

Prezenty z akcyzową kokardą

Jeśli przywieziemy z zagranicy papierosy lub alkohol w ilościach zwolnionych z akcyzy i podarujemy je znajomemu, to jesteśmy zobowiązani do zapłacenia podatku akcyzowego. Gdy tego nie zrobimy, to akcyzę musi zapłacić osoba, która przyjęła taki prezent.

Przepisy ustawy o podatku akcyzowym mówią, że opodatkowaniu podlega nabycie i posiadanie wyrobów akcyzowych (np. papierosów, wódki, wina), jeżeli od tych wyrobów nie została zapłacona akcyza. Jednak osoby, które wracają do Polski z innego kraju Unii Europejskiej, mogą przywieźć dopuszczalne ilości np. papierosów (800 szt.) lub wódki (10 l) nie płacąc należności przywozowych, w tym przypadku akcyzy. Potem jednak mogą być zmuszone do zapłaty podatku akcyzowego. Kiedy?Wtedy, gdy nie udowodnią, że wyroby te przywiozły w ramach dopuszczalnego limitu zwolnionego z akcyzy. A niekiedy udowodnienie tego może być trudne, ponieważ do krajów Unii można wyjechać na dowód osobisty. Przekroczenia granicy nie poświadcza więc pieczęć, tak jak w paszporcie. Podobnie jest z przywożonymi do Polski w ramach dopuszczalnych limitów wyrobów akcyzowych spoza państw Unii, np. z Ukrainy. Z tą różnicą, że dopuszczalne limity są w tym przypadku mniejsze, a ponadto chodzi nie tylko o akcyzę, ale i cła.Na pewno natomiast podatnikiem będzie osoba, która otrzyma np. w prezencie karton papierosów bez polskiej akcyzy od osoby, która przywiozła je w ramach limitu z zagranicy. Czy paląc papierosy bez polskiej akcyzy np. w kawiarni, należy obawiać się niespodziewanej kontroli organu podatkowego i zapłaty podatku akcyzowego? Niebezpieczeństwo takie, przynajmniej teoretycznie, istnieje. Jest to absurd prawny. Ustawodawca opodatkowuje akcyzą darowiznę wyrobów akcyzowych wcześniej zwolnionych z tego podatku.Bogdan Świąder

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »