| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Można znieść podatek Belki

Można znieść podatek Belki

Likwidacji podatku ma zakazywać dyrektywa 2003/48/EC z 2003 r. W rzeczywistości ma ona jedynie umożliwić państwom, w których mieszka odbiorca, odsetek, opodatkowanie dochodów z tego tytułu uzyskiwanych za granicą. Dr Janusz Fiszer z Kancelarii Prawnej White & Case tłumaczy, że mechanizmem służącym temu celowi jest tzw. automatyczna wymiana informacji.

– Dyrektywa przewiduje obowiązek nakładania podatku od odsetek tylko w Austrii, Belgii i Luksemburgu, które nie mogą jeszcze zastosować pełnej automatycznej wymiany informacji – wyjaśnia dr J. Fiszer. Według niego w sprawie może dochodzić do nieporozumień, gdyż język dyrektywy i jej konstrukcja są bardzo skomplikowane.
Także według Piotra Wysockiego, doradcy podatkowego z Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe, dyrektywa nie nakłada obowiązku opodatkowania polskich rezydentów z lokowanych w Polsce oszczędności.
O przepisach unijnych nie było mowy w czasie debaty poprzedzającej opodatkowanie zysków od oszczędności w 2001 r. W uzasadnieniu do ustawy wprowadzającej nowy podatek od 1 marca 2002 r. rząd twierdził enigmatycznie, że do opodatkowania oszczędności zobowiązano się w negocjacjach z UE. Podatek miał być wprowadzony w 2003 r., ale z powodu złej sytuacji finansów publicznych przyspieszono termin jego wejścia w życie. Jednocześnie rząd przyznawał, że w owym czasie nie było dyrektywy UE, która nakazywałaby opodatkować oszczędności, choć niektóre państwa Unii mają taki podatek, np. Belgia, Grecja – 15 proc., Portugalia, Wielka Brytania – 20 proc., Hiszpania, Francja, Austria – 25 proc., Irlandia, Włochy – 27 proc.
Kiedy 19-proc. podatek
Zgodnie z art. 30a ustawy o PIT, zryczałtowany 19-proc. podatek pobiera się m.in.: • z odsetek i dyskonta od papierów wartościowych • z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania.
Stanowisko Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej
Zgodnie z preambułą dyrektywy nr 2003/48/WE dochód z oszczędności w formie wypłacanych odsetek od wierzytelności stanowi dochód podlegający opodatkowaniu w odniesieniu do rezydentów wszystkich państw członkowskich. Oznacza to, że ewentualna rezygnacja z podatku byłaby sprzeczna z celami tej dyrektywy. Mogłoby to prowadzić do zakłóceń w swobodnym przepływie kapitału i w konsekwencji utrudnić sprawne funkcjonowanie jednolitego rynku. Natomiast przepisy UE nie regulują kwestii związanych z wysokością opodatkowania, nie ustanawiają też m.in. stawek podatku – decyzja w tym zakresie jest pozostawiona państwom członkowskim.
Marcin Musiał, Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »