| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Barierą niejasne przepisy

Barierą niejasne przepisy

Obciążenia podatkowe niemieckich przedsiębiorców skłaniają ich do inwestycji w Polsce. Niestety, poważną barierą jest interpretacja polskich przepisów prawnych i obsługa prawna.

Rozwój działalności gospodarczej w strefie nadgranicznej sprawia, że konieczna jest współpraca doradców podatkowych z obu krajów po to, by rozwiązywać pojawiające się coraz częściej problemy prawne – stwierdziła Elżbieta Saganowska, przewodnicząca lubuskiego oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych podczas konferencji „Opodatkowanie działalności gospodarczej w Polsce” zorganizowanej we Frankfurcie nad Odrą. Problemy z obsługą prawną swoich inwestycji w Polsce mają również niemieccy przedsiębiorcy. Stąd konieczność integracji środowisk polskich i niemieckich doradców podatkowych – podkreślał Wolfgang Hey, przewodniczący Niemieckiej Izby Doradców Podatkowych Brandenburgii.
Niewielkim przedsiębiorcom, opłaca się inwestować w Polsce, jeżeli założą tu oddział. Problemem są jednak trudności interpretacyjne przepisów podatkowych. Dotyczy to również polskich przedsiębiorców. W końcu systemy podatkowe obu krajów nadal się mocno różnią, zwłaszcza w zakresie opodatkowania dochodów. Polski przedsiębiorca planując inwestycje w Niemczech musi się liczyć z obciążeniami w wysokości ponad 38 proc. – podkreślił dr Jarosław Nabiałek z Europejskiego Uniwersytetu Viadrina. Z przeprowadzonych przez niego badań i symulacji wynika, że najwyższe obciążenia czekają polskie spółki inwestujące w Niemczech w formie kapitałowej spółki-córki. Jednak Niemcy mają również korzystniejsze rozwiązania od naszych, np. sposób odliczania strat podatkowych i bardzo wysoką kwotę wolną od podatku. Kwota ta dla pojedynczych przedsiębiorców i spółek osobowych wynosi 24 500 euro. Z kolei straty podatkowe można rozliczać dowolnie, pokrywając stratę dochodem z każdego innego źródła przychodów.
Wiele z pojawiających się problemów rozwiązuje obowiązująca od 1 stycznia polsko-niemiecka umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Niestety, nie wszystkie. Stąd konieczność współpracy kancelarii polskich i niemieckich.
Wiesława Moczydłowska


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK