REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowych zachęt raczej nie będzie

REKLAMA

W najbliższym czasie raczej nie ma co liczyć na wprowadzenie większych zachęt podatkowych dla oszczędzających na indywidualnych kontach emerytalnych. Przedstawiciele przodujących w rankingach partii oraz niezależni eksperci sceptycznie odnoszą się do tego rodzaju zachęt.
Oszczędzanie na indywidualnych kontach emerytalnych (IKE) nie cieszy się dużym powodzeniem. Zwolnienie z podatku od zysków z oszczędności w ramach IKE jest limitowane. W 2005 r. kwota oszczędności, z których zyski zwolnione są z podatku, wynosi 3635 zł. Nie stanowi to dla większości osób wystarczającej zachęty do tego, żeby otwierać indywidualne konta emerytalne.
Czy po wyborach można spodziewać się wprowadzenia dodatkowych bodźców do dodatkowego oszczędzania na przyszłą emeryturę w ramach IKE? Wydaje się, że raczej nie ma na to co liczyć.
Jak powiedział nam poseł Kazimierz Marcinkiewicz z Prawa i Sprawiedliwości, program tej partii, choć szczegółowy, nie odnosi się bezpośrednio do kwestii oszczędzania w ramach indywidualnych kont emerytalnych. – Jest wiele ważniejszych kwestii do załatwienia w pierwszej kolejności. Natomiast kwestią oszczędzania na emeryturę w ramach IKE powinien zająć się przyszły rząd – dodał poseł Kazimierz Marcinkiewicz.
Z kolei poseł Zbigniew Chlebowski z Platformy Obywatelskiej powiedział, że przedstawiciele PO doceniają znaczenie indywidualnych kont emerytalnych. Zastanawiają się też nad opracowaniem mechanizmów mogących uatrakcyjnić oszczędzanie w ramach IKE. Jednocześnie jednak poseł podkreślił, że jeszcze za wcześnie, żeby mówić o konkretnych propozycjach.
Ekspert ekonomiczny Platformy Obywatelskiej Rafał Antczak przypomina, że celem PO jest m.in. uproszczenie systemu podatkowego dzięki likwidacji ulg podatkowych. A oszczędzający w ramach IKE korzystają z pewnych preferencji w podatku dochodowym. – Jest to generalnie ulga dla osób lepiej sytuowanych, których stać na oszczędzanie w dłuższym okresie – podkreślił Rafał Antczak. Nie wykluczył jednocześnie możliwości przeprowadzenia analiz, czy można uatrakcyjnić oszczędzanie na dodatkową emeryturę. – Powinno się to rozważyć dopiero po uporządkowaniu i „oczyszczeniu” systemu podatków i parapodatków – stwierdził R. Antczak.
Ile oszczędności zwolnionych z podatku
W tym roku kwota zwolniona z podatku od zysków z oszczędności dla oszczędzających na indywidualnych kontach emerytalnych wynosi 3635 zł.
Oszczędzający w ramach IKE mogą m.in. kupować specjalne dziesięcioletnie obligacje. Jedna obligacja sprzedawana jest po 100 zł. Oznacza to, że w tym roku można kupić 36 takich obligacji, z których zyski będą zwolnione z podatku.
Przypomnijmy, że w 2004 r. kwota zwolniona z podatku od zysków dla oszczędzających w ramach IKE wynosiła 3435 zł.
Krzysztof Tomaszewski


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA