| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Boją się wymontowywać

Boją się wymontowywać

Ostatnia nowelizacja ustawy o VAT zezwala na likwidację kratek w samochodach firmowych, od których odliczono podatek. Przedsiębiorcy jednak tego nie robią, bo boją się, że fiskus może upomnieć się o podatek.

Nie widać większego zainteresowania wymontowywaniem kratek w samochodach osobowych z homologacją na ciężarowe. Przypomnijmy, że możliwość wyjęcia kratki dała nowelizacja ustawy o VAT, która weszła w życie 22 sierpnia tego roku. Eksperci uważają, że dokonanie zmian w samochodzie, które powodują przekwalifikowanie rodzaju pojazdu z ciężarowego na osobowy, po odliczeniu VAT nie rodzą obowiązku zwrotu podatku do urzędu skarbowego. Podobne interpretacje wydają urzędy skarbowe.
– Na likwidację kratki decydują się raczej firmy, które zamierzają pozbyć się samochodu. Auto bez kratki łatwiej sprzedać – mówi Wiesław Kosmalski z Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w Ożarowie Mazowieckim. Jego zdaniem właściciele aut z kratką boją się, że urząd skarbowy upomni się o podatek.
Nie bez znaczenia są też koszty operacji. Zmiana homologacji kosztuje 180 zł. Do tego trzeba doliczyć wydatki na demontaż kratki, który może przeprowadzić tylko zakład posiadający uprawnienia do przeprowadzania zmian konstrukcyjnych w samochodach.
Zgodnie z ustawą o VAT kratki nie można wymontować w samochodach, od których firmy odliczają VAT z faktur leasingowych.
MM


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK