reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będzie roczny podatek od aut

Będzie roczny podatek od aut

Rozpoczęto prace nad projektem ustawy przewidującej wprowadzenie rocznego podatku od samochodów osobowych. Rozwiązanie to wzorowane jest na projekcie unijnej dyrektywy - poinformowało Ministerstwo Finansów.

W piśmie skierowanym do rzecznika praw obywatelskich przedstawiciele resortu finansów wyjaśnili problemy dotyczące akcyzy na używane auta sprowadzane z innych krajów Unii Europejskiej. Jak podkreślono, podatkowi temu podlegają wszystkie samochody osobowe niezarejestrowane w kraju bez względu na ich pochodzenie, tj. czy pochodzą z importu, z nabycia wewnątrzwspólnotowego bądź są produkcji krajowej. Jest to kryterium gwarantujące takie samo traktowanie samochodów, niezależnie od miejsca ich pochodzenia. W konsekwencji podatek akcyzowy jest nakładany według tych samych reguł, które nie dyskryminują aut pochodzących spoza Polski ani nie preferują produkcji krajowej – podkreślono w piśmie MF.

Jednocześnie przypomniano o obniżonych stawkach akcyzy dla niektórych samochodów, które wynikają z rozporządzenia ministra finansów z 22 kwietnia 2004 r. Przyczyną zastosowania niższej stawki na samochody mające do dwóch lat nie jest próba traktowania w uprzywilejowany sposób produkcji krajowej, lecz jedynie próba zachęty do zakupu nowszych aut wyprodukowanych w kraju i tu kupionych, jak również sprowadzanych do Polski.

Dodatkową przesłanką do różnicowania wysokości stawek były względy środowiskowe. Wiek samochodów i pojemność silnika są bowiem ściśle powiązane z wyższą emisją spalin – poinformowało ministerstwo. Jak podkreślono, Komisja Europejska wystosowała do polskich władz pismo, w którym zakreślono ramy prawne sporu oraz wezwała Polskę do ustosunkowania się do przedstawionych uwag. Dlatego stawianie już teraz tezy o niezgodności polskiej ustawy akcyzowej z prawem traktatowym jest przedwczesne – uważa Ministerstwo Finansów.

MF poinformowało również, że w projekcie zmiany ustawy o podatku akcyzowym oraz innych ustaw zaproponowano wykreślenie wszystkich wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, w tym samochodów osobowych. Jednocześnie rozpoczęto prace nad projektem ustawy przewidującej wprowadzenie rocznego podatku od samochodów osobowych. Rozwiązanie to wzorowane jest na projekcie unijnej dyrektywy.

Krzysztof Tomaszewski


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

nazwa.pl

Usługodawca w zakresie rejestracji domen i usług hostingowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama