| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będzie niższa stawka podatku

Będzie niższa stawka podatku

Już wkrótce zerową stawkę VAT będą stosowali podatnicy, którzy dostarczają towary lub świadczą usługi instytucjom wspólnot Europejskich, siłom zbrojnych NATO, misjom dyplomatycznym oraz niektórym organizacjom międzynarodowym.

Wprowadzenie obniżonej 0-proc. stawki VAT na dostawę towarów i świadczenie usług na rzecz niektórych podmiotów zagranicznych przewiduje rozporządzenie ministra finansów z dnia 26 września 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 193, poz. 1617). Zgodnie z nim 0-proc. stawkę będzie można stosować do dostaw towarów i świadczenia usług na rzecz instytucji Wspólnot Europejskich, które posiadają siedzibę lub przedstawicielstwo w innym kraju UE niż Polska. Jednocześnie zastrzega się, że towary i usługi muszą być użyte do celów służbowych tych instytucji.

Na takich samych warunkach obniżoną stawkę stosuje się do czynności opodatkowanych VAT wykonywanych na rzecz organizacji międzynarodowych. Szerszy zakres stosowania obniżonej stawki dotyczy sił zbrojnych NATO. W takim przypadku dostawy towarów i świadczone usługi muszą być wykorzystywane do celów służbowych tych sił lub personelu cywilnego im towarzyszącego.

Ostatnią grupę, dla której dostawy towarów i świadczenia usług przyznano preferencję w wysokości 0 proc. VAT, stanowią posiadające w innym kraju UE przedstawicielstwo misje dyplomatyczne i urzędy konsularne oraz członkowie ich personelu. Podstawą zastosowania obniżonej stawki jest dostarczenie przez podmioty zagraniczne dokonującym dostawy odpowiedniego dokumentu.

Rozporządzenie określa też, że instytucjom Wspólnot posiadającym siedzibę lub przedstawicielstwo w Polsce przysługuje zwrot VAT z tytułu nabycia towarów i usług do celów służbowych tych instytucji. Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, czyli 20 października br.

Bogdan Świąder


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »