| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Spółka mogła odliczyć VAT

Spółka mogła odliczyć VAT

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, powstała w wyniku przekształcenia spółki cywilnej, ma prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup towarów dokonany przed zgłoszeniem rejestracyjnym VAT - stwierdził białostocki WSA.

Do sądu wpłynęła skarga na decyzję określającą zobowiązanie w VAT. Skarżący domagał się uchylenia decyzji dotyczących stycznia i lutego 2002 r. W uzasadnieniu podkreślił, że decyzja za okres objęty skargą wydana została m.in. niezgodnie z dyrektywami unijnymi gwarantującymi prawo do odliczenia VAT w trakcie dokonywania przekształceń form prowadzenia działalności gospodarczej, a także niezgodnie z Ordynacją podatkową.

Przedstawiciele organów podatkowych wyjaśniali, że spór dotyczy możliwości obniżenia przez spółkę z o.o. kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktur dokumentujących zakupy dokonane w okresie od dnia wpisania spółki do Krajowego Rejestru Sądowego do dnia złożenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Przedstawiciele organów wyrazili pogląd, że postąpili prawidłowo, kwestionując prawo spółki do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Sąd podkreślił, że w ustawie o VAT nie ma przepisu, według którego sukcesja praw i obowiązków przewidzianych w prawie podatkowym nie obejmuje prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturach dokumentujących zakup towarów przez podmiot przekształcony w spółkę z o.o. Ordynacja podatkowa stanowi, że jeżeli odrębne ustawy nie regulują tego inaczej, spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconego podmiotu. W konsekwencji zaskarżona decyzja została uchylona.
Sygn. akt I SA/Bk 144/05

Michał Stuczyński


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »