| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Spółka mogła odliczyć VAT

Spółka mogła odliczyć VAT

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, powstała w wyniku przekształcenia spółki cywilnej, ma prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup towarów dokonany przed zgłoszeniem rejestracyjnym VAT - stwierdził białostocki WSA.

Do sądu wpłynęła skarga na decyzję określającą zobowiązanie w VAT. Skarżący domagał się uchylenia decyzji dotyczących stycznia i lutego 2002 r. W uzasadnieniu podkreślił, że decyzja za okres objęty skargą wydana została m.in. niezgodnie z dyrektywami unijnymi gwarantującymi prawo do odliczenia VAT w trakcie dokonywania przekształceń form prowadzenia działalności gospodarczej, a także niezgodnie z Ordynacją podatkową.

Przedstawiciele organów podatkowych wyjaśniali, że spór dotyczy możliwości obniżenia przez spółkę z o.o. kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktur dokumentujących zakupy dokonane w okresie od dnia wpisania spółki do Krajowego Rejestru Sądowego do dnia złożenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Przedstawiciele organów wyrazili pogląd, że postąpili prawidłowo, kwestionując prawo spółki do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Sąd podkreślił, że w ustawie o VAT nie ma przepisu, według którego sukcesja praw i obowiązków przewidzianych w prawie podatkowym nie obejmuje prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturach dokumentujących zakup towarów przez podmiot przekształcony w spółkę z o.o. Ordynacja podatkowa stanowi, że jeżeli odrębne ustawy nie regulują tego inaczej, spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconego podmiotu. W konsekwencji zaskarżona decyzja została uchylona.
Sygn. akt I SA/Bk 144/05

Michał Stuczyński


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »