| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Operatorów nie stać na księgi rachunkowe

Operatorów nie stać na księgi rachunkowe

Urzędy skarbowe zaczynają wydawać decyzje, z których wynika, że podatnicy świadczący usługi dostarczania sieci telekomunikacyjnych muszą bezwzględnie prowadzić księgi rachunkowe - alarmuje rzecznik praw obywatelskich w piśmie do ministra finansów.

Nakaz prowadzenia ksiąg rachunkowych przez wszystkich operatorów telekomunikacyjnych wynika z regulacji zawartej w art. 55 ustawy Prawo telekomunikacyjne. Organy podatkowe twierdzą, że zasady wynikające z prawa telekomunikacyjnego są przepisami szczególnymi w stosunku do ustawy o rachunkowości i należy je bezwzględnie stosować. Regulacja ta w dłuższej perspektywie może doprowadzić do niewydolności finansowej, a nawet do upadku małych operatorów telekomunikacyjnych. Prowadzenie pełnej księgowości jest bardzo drogie – zwraca uwagę Andrzej Zoll, rzecznik praw obywatelskich. Powołuje się przy tym na przepisy unijne przyznające państwom członkowskim możliwość odstępstwa od obowiązku prowadzenia specjalnej rachunkowości dla operatorów telekomunikacyjnych.
Przedsiębiorcy, których roczny obrót z działalności związanej z siecią i usługami łączności elektronicznej nie przekracza 50 mln euro, mogą zostać zwolnieni z tego obowiązku. Podczas ostatniej kadencji Sejmu trwały już prace nad wykreśleniem art. 55 z ustawy Prawo telekomunikacyjne, ale nie zdążono z ich zakończeniem – przypomina rzecznik w piśmie do ministra finansów Mirosława Gronickiego. Stąd konieczność zajęcia się tym problemem ponownie.

Bogdan Świąder


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK