reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Operatorów nie stać na księgi rachunkowe

Operatorów nie stać na księgi rachunkowe

Urzędy skarbowe zaczynają wydawać decyzje, z których wynika, że podatnicy świadczący usługi dostarczania sieci telekomunikacyjnych muszą bezwzględnie prowadzić księgi rachunkowe - alarmuje rzecznik praw obywatelskich w piśmie do ministra finansów.

Nakaz prowadzenia ksiąg rachunkowych przez wszystkich operatorów telekomunikacyjnych wynika z regulacji zawartej w art. 55 ustawy Prawo telekomunikacyjne. Organy podatkowe twierdzą, że zasady wynikające z prawa telekomunikacyjnego są przepisami szczególnymi w stosunku do ustawy o rachunkowości i należy je bezwzględnie stosować. Regulacja ta w dłuższej perspektywie może doprowadzić do niewydolności finansowej, a nawet do upadku małych operatorów telekomunikacyjnych. Prowadzenie pełnej księgowości jest bardzo drogie – zwraca uwagę Andrzej Zoll, rzecznik praw obywatelskich. Powołuje się przy tym na przepisy unijne przyznające państwom członkowskim możliwość odstępstwa od obowiązku prowadzenia specjalnej rachunkowości dla operatorów telekomunikacyjnych.
Przedsiębiorcy, których roczny obrót z działalności związanej z siecią i usługami łączności elektronicznej nie przekracza 50 mln euro, mogą zostać zwolnieni z tego obowiązku. Podczas ostatniej kadencji Sejmu trwały już prace nad wykreśleniem art. 55 z ustawy Prawo telekomunikacyjne, ale nie zdążono z ich zakończeniem – przypomina rzecznik w piśmie do ministra finansów Mirosława Gronickiego. Stąd konieczność zajęcia się tym problemem ponownie.

Bogdan Świąder


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Controlling i Zarządzanie

Controlling i Zarządzanie to fachowy magazyn kierowany do profesjonalistów rachunkowości zarządczej, controllingu, analizy finansowej i sprawozdawczości zewnętrznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama