reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe stawki już znane

Nowe stawki już znane

Znane są już stawki podatku rolnego na przyszły rok. Podatek od 1 ha gruntów gospodarstw rolnych wyniesie 69,70 zł, a od pozostałych gruntów rolnych - 139,40 zł.

Stawka podatku rolnego na następny rok uzależniona jest od średniej ceny skupu żyta za okres pierwszych trzech kwartałów roku poprzedniego. Cena ta, według komunikatu prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 17 października br., wyniosła w 2005 r. 27,88 zł za q. Zgodnie z art. 6a ust. 2 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz.U. nr 94, poz. 431 z późn. zm.), podatek rolny od 1 ha przeliczeniowego gruntów gospodarstw rolnych wynosi równowartość pieniężną 2,5 q żyta, co stanowić będzie w 2006 r. 69,70 zł. Natomiast podatek rolny od pozostałych gruntów wynosi równowartość pieniężną 5 q żyta, co w przeliczeniu daje na 2006 r. kwotę 139,40 zł.

Warto dodać, że ustawa o podatku rolnym daje radom gmin prawo obniżenia cen skupu, podanych w komunikacie. Natomiast właściciele gruntów muszą pamiętać o obowiązku składania organowi podatkowemu, właściwemu ze względu na miejsce położenia gruntów, informacji o posiadanych gruntach. Osoby fizyczne mają obowiązek złożyć informacje, według ustalonego wzoru, w terminie 14 dni od zaistnienia zmian.

Natomiast osoby prawne i jednostki organizacyjne składają deklaracje na podatek rolny w terminie do dnia 15 stycznia roku podatkowego, a jeżeli zmiany nastąpiły w ciągu roku, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie obowiązku podatkowego.

Jeżeli grunty stanowią współwłasność osoby fizycznej i osoby prawnej, osoba fizyczna składa deklarację na podatek rolny oraz opłaca podatek na zasadach obowiązujących osoby prawne. W tym przypadku osobie fizycznej nie jest doręczana decyzja (nakaz płatniczy) ustalająca wysokość zobowiązania podatkowego.

Wiesława Moczydłowska


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama