| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odsetki nie są kosztem

Odsetki nie są kosztem

Odsetki od kredytu wykorzystanego na obniżenie kapitału zakładowego nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Wydatki związane z kapitałem zakładowym są obojętne dla kosztów.

Skarga kasacyjna, która trafiła na wokandę Naczelnego Sądu Administracyjnego, dotyczyła kosztów uzyskania przychodów. Organy podatkowe zakwestionowały spółce rozliczenie podatku dochodowego za 2002 r. Jednym z zarzutów było zawyżenie kosztów uzyskania przychodów. Spółka zaciągnęła kredyt, który w części wydała na obniżenie kapitału zakładowego. Było to związane ze zwrotem wpłaty na kapitał zakładowy dla jednego ze wspólników. Spółka sfinansowała tę operację kredytem, a odsetki dla banku wliczyła w koszty działalności.

Organy podatkowe, a potem Wojewódzki Sąd Administracyjny, nie zgodziły się na taką interpretację. W ich ocenie wydatki na obniżenie kapitału zakładowego nie miały bezpośredniego związku z przychodem.

Spółka wniosła skargę kasacyjną do NSA. Jej pełnomocnik przekonywał, że organy podatkowe i sąd bezpodstawnie zawęziły wykładnię definicji kosztów uzyskania przychodów jedynie do tych bezpośrednio związanych z przychodem. NSA nie przyznał racji skarżącej i skargę kasacyjną oddalił. W ocenie sądu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie jest zawiły. Kosztem uzyskania przychodu są wydatki poniesione „w celu osiągnięcia przychodu”. Wydatek spółki na obniżenie kapitału zakładowego z kredytu nie spełnia tego wymogu. W ocenie sądu wydatki związane z kapitałem zakładowym są obojętne dla kosztów spółki. Nie można zgodzić się z tym, że odsetki od kredytu wydatkowanego na obniżenie kapitału zakładowego są związane z działalnością i stanowią koszt uzyskania przychodu. Wyrok jest prawomocny.

Sygn. akt FSK 2557/04
 
Aleksandra Tarka

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK