reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ustawy nie można pomijać

Ustawy nie można pomijać

Sporządzanie sprawozdań finansowych według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości nie zwalnia firmy z przestrzegania uregulowań ustawy o rachunkowości.

Niekiedy powstają wątpliwości, czy przedsiębiorstwa sporządzające sprawozdania finansowe zgodnie z MSR powinny stosować przepisy ustawy o rachunkowości.

– Zakres regulacji Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (MSR) jest węższy od tych zawartych w ustawie o rachunkowości. W największym skrócie MSR i Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) regulują sposób ujmowania, wyceny i prezentacji w sprawozdaniu finansowym różnych zdarzeń gospodarczych. Te regulacje mają znaczenie fundamentalne dla sporządzania sprawozdania finansowego, a więc dla prezentowania informacji finansowej – wyjaśniła „Gazecie Prawnej” Ewa Jakubczyk-Cały, prezes A&E Consult. Jak podkreśliła, MSR i MSSF nie dotyczą szeregu generalnych rozwiązań przyjętych w ustawie o rachunkowości. Należą do nich m.in.: sposób prowadzenia ksiąg rachunkowych, odpowiedzialność za ich prowadzenie, przeprowadzanie inwentaryzacji, prezentowanie danych w sprawozdaniu w walucie polskiej, sposób zatwierdzania sprawozdań czy ochrona danych.

Doroczne spotkanie księgowych

W tym roku V Ogólnopolski Kongres „Gazety Prawnej” – Rachunkowość i Podatki 2006 odbędzie się 8 grudnia 2005 r. w Sali Kongresowej w Warszawie. Będzie okazją do spotkań dyrektorów finansowych, księgowych oraz pracowników odpowiedzialnych w firmach za rozliczenia podatkowe. Uczestnicy kongresu zapoznają się z najnowszymi zmianami w rachunkowości i podatkach. Uzyskają również wyjaśnienia dotyczące trudnych przepisów od najbardziej znanych autorytetów od rachunkowości i podatków.

Ewa Jakubczyk-Cały wyjaśniła też, w jaki sposób należy dokonać przekształcenia sprawozdania według MSR. W tym zakresie najważniejsze regulacje zawarte są w MSSF 1 „Zastosowanie MSR po raz pierwszy”. Standard ten reguluje problem bilansu otwarcia, ogólne zasady prezentacji i ujawnień poszczególnych pozycji sprawozdawczych, wskazuje na obligatoryjne i fakultatywne wyjątki w odniesieniu do zasad wyceny na dzień przekształcenia. Nie należy także zapominać o zmianie polityki rachunkowości. Ewa Jakubczyk-Cały omówi szczegółowo kwestie dotyczące m.in. sprawozdań finansowych w czasie V Ogólnopolskiego Kongresu „Gazety Prawnej” – Rachunkowość i Podatki 2006.

 Krzysztof Tomaszewski

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Wnuczek

Jestem aplikantem adwokackim Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. W swojej pracy wspierałem klientów w obszarze prawa podatkowego i postępowań.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama