reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie powinno już być nadużyć

Nie powinno już być nadużyć

Nie powinno być więcej nieprawidłowości polegających na przerabianiu niebarwionego oleju opałowego na napędowy. Minister finansów poprawił swoje rozporządzenia, które do tej pory umożliwiały nadużycia nieuczciwym sprzedawcom olejów.

Z uwagi na nieprecyzyjne sformułowania zawarte w rozporządzeniu w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego oraz w rozporządzeniu w sprawie znakowania i barwienia paliw możliwe było wykorzystywanie olejów opałowych do celów napędowych. Wynikało to z tego, że ze zwolnienia z obowiązku barwienia korzystał jeden z rodzajów oleju opałowego opodatkowany niską akcyzą (60 zł za 1000 kg).

Teraz ma się to zmienić za sprawą nowelizacji dwóch rozporządzeń opublikowanych w Dzienniku Ustaw nr 239, poz. 2013 i poz. 2014. Nowelizacja polega na zastąpieniu spójnika „oraz” wyrazem „lub”. Spowoduje to objęcie obowiązkiem barwienia, a przez to zakwalifikowanie spornego oleju opałowego do grupy objętej wyższym podatkiem akcyzowym.

Po zmianie wyższa akcyza dotyczyć będzie olejów opałowych przeznaczonych na cele opałowe, z których 30 proc. lub więcej objętościowo destyluje się przy 350 stopniach C lub których gęstość w temperaturze 15 stopni C jest niższa od 890 kg/m. sześc., w przypadku gdy są zabarwione na czerwono i oznaczone znacznikiem (232 zł za 1000 l).
Zmiany wchodzą w życie 22 grudnia tego roku.

Bogdan Świąder


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Markiewicz

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama