reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Krępujące ograniczenia

Krępujące ograniczenia

Przedsiębiorcy krytykują przepisy ograniczające możliwość odliczeń VAT od paliw silnikowych. W ostatniej noweli ustawy o podatku od towarów i usług ustalono, że o prawie do odliczania VAT przy zakupie paliwa do samochodu będzie decydować przede wszystkim jego dopuszczalna masa całkowita.

Pełne odliczenie VAT od zakupionego paliwa otrzymały samochody, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony oraz inne pojazdy samochodowe pod warunkiem spełnienia pewnych kryteriów technicznych wymienionych w ustawie – zwracają uwagę przedsiębiorcy biorący udział w badaniu przeprowadzonym przez Krajową Izbę Gospodarczą. Zdaniem tych przedsiębiorców, dalsze utrzymywanie tej zasady ograniczającej możliwość odliczeń VAT od paliw silnikowych zużywanych w samochodach osobowych i innych niespełniających ustalonych kryteriów technicznych powoduje nierówność wśród podatników wykorzystujących samochody w prowadzonej działalności gospodarczej i jest nie do zaakceptowania z punktu widzenia uznawania pełnych kosztów działalności gospodarczej. Nie można uzależniać wysokości kosztów uzyskania przychodów – bo ograniczenie do odliczeń VAT tak skutkuje – od rodzaju samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej. Skutki tego ograniczenia są jeszcze bardziej dotkliwe dla podatników opłacających podatek dochodowy w formach zryczałtowanych.

Krzysztof Tomaszewski


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wiesław Dzikowski

Księgowy, współwłaściciel i pełniący rolę wiceprezesa w firmie BR Progres sp. z o.o. Z księgowością związany od 2003 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama