| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będą nowe formularze

Będą nowe formularze

Podatnicy, którzy otrzymają decyzję o uznaniu prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi, będą zobowiązani dołączyć do zeznania podatkowego CIT-8 nowe załączniki: CIT-8/A i CIT-8/B.

Gazeta Prawna dotarła do projektu zmian w obowiązujących formularzach podatkowych dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych na 2006 rok. Zakłada on, że w celu usprawnienia weryfikacji stosowania metody określonej w decyzji o uznaniu prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi podatnicy, którzy otrzymają taką decyzję, będą zobowiązani dołączyć do zeznania podatkowego CIT-8 załączniki CIT-8/A i CIT-8/B oraz sprawozdanie o realizacji ustalonej ceny transakcyjnej.
Podatnicy będą mogli korzystać z ulgi podatkowej polegającej na odliczeniu od podstawy opodatkowania poniesionych wydatków na nabycie nowej technologii, po uprzednim rozliczeniu strat podatkowych z lat ubiegłych, dochodów wolnych oraz darowizn. Odliczenia z tytułu nowej technologii będą mogły być realizowane wyłącznie w zeznaniu rocznym. Dlatego projekt rozporządzenia zakłada zmiany w formularzach CIT-8, CIT-8/O, CIT-8/A i CIT-8/B.

Ponadto podatnicy w 2006 roku będą mieli możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków na działalność klubów sportowych w wysokości nieprzekraczającej 10 proc. dochodu. Ze względu na brak ograniczeń w stosowaniu tej ulgi została ona uwzględniona zarówno w zeznaniach rocznych (CIT-8, CIT-8/O, CIT-8/A i CIT-8/B), jak i deklaracjach miesięcznych (CIT-2, CIT-2/O, CIT-2/A, CIT-2/B).
Projekt ministra finansów zakłada także likwidację formularza CIT-S, co ma uprościć system. CIT-S przeznaczony był dla podatników działających w specjalnych strefach ekonomicznych i uprawnionych do zwolnienia od podatku. Po likwidacji tego formularza podatnicy działający w strefach będą wykazywać swoje dochody na formularzach CIT-8/O i CIT-2/O.

Proponowane zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2006 roku i będą miały zastosowanie do dochodów osiągniętych (strat poniesionych) od początku 2006 roku. Obecnie projekt jest w uzgodnieniach międzyresortowych.

Ewa Matyszewska


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »