| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Czy będzie tani kredyt dla sołtysa

Czy będzie tani kredyt dla sołtysa

Podatnicy oraz inkasenci i płatnicy mogą wystąpić do organu podatkowego o odroczenie lub rozłożenie na raty podatku i zaległości podatkowej. Uprawnienie takie przysługuje również sołtysowi, który występuje w charakterze inkasenta niektórych podatków gminnych.

Nowością wprowadzoną z dniem 1 września 2005 r. przez nowelizację ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) jest możliwość odraczania, rozkładania na raty podatku lub zaległości podatkowej inkasentów.

W gminach inkasentami najczęściej bywają sołtysi. Oznacza to, że na przykład sołtysi zamiast wpłacać pobrany w drodze inkasa podatek, na wniosek uzasadniony ważnym interesem lub interesem publicznym, będą mogli wnioskować i otrzymywać pomoc od organu podatkowego w postaci odroczenia terminu wpłaty podatku. Czy regulacje te mogą stworzyć pole do nadużyć w postaci taniego kredytowania inkasentów? Czas pokaże. Bezspornie wprowadzenie takiego przepisu w Ordynacji podatkowej stwarza możliwość nadużyć. Możliwa jest sytuacja, gdy sołtys (inkasent), który pobrał znaczną sumę podatków, zamiast dokonać wpłaty na rachunek gminy, złoży wniosek o rozłożenie tej kwoty na raty. W przypadku decyzji pozytywnej uzyska nieoprocentowany kredyt od wójta (organem podatkowym pierwszej instancji w gminach jest wójt).

Trzeba pamiętać, że również spadkobiercy oraz osoby trzecie mają prawo ubiegania się, na podstawie wniosku uzasadnionego ważnym interesem strony lub interesem publicznym, o odroczenie, rozłożenie na raty podatku, zaległości podatkowych. Dodatkowo mogą oni występować też o umorzenie w całości lub części zaległości podatkowych, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej.

Hanna Kmieciak


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »