reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe firmy muszą mieć kasy

Nowe firmy muszą mieć kasy

Rozporządzenie dotyczące kas fiskalnych nakazuje ich instalację podatnikom, którzy rozpoczęli działalność w 2005 roku. Powinni tego dokonać najpóźniej 1 stycznia 2006 roku. Nie ma przy tym znaczenia wysokość osiągniętego w roku ubiegłym obrotu. Teraz taką interpretację potwierdziło Ministerstwo Finansów.

Zamieszanie interpretacyjne powstało przy okazji nowelizacji rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, którą minister finansów wydał 6 grudnia 2005 roku. Z lektury zmian wynikało, że przedłużają one dotychczas stosowany katalog zwolnień do końca 31 marca 2006 roku. Jednak wnikliwa analiza tekstu rozporządzenia wykazała, że zawiera ono jedną zmianę. Z literalnego brzmienia przepisów wynika, że przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność w 2005 roku, muszą – od 1 stycznia 2006 roku – rozpocząć ewidencjonowanie obrotu przy zastosowaniu kas. Nie ma przy tym znaczenia obrót, jaki osiągnęli.

Taka wykładnia nowych przepisów wydawała się jednak niezgodna z logiką. Nie ma żadnych racjonalnych argumentów, aby nakazywać instalację kas podatnikom rozpoczynającym działalność, utrzymując jednocześnie zwolnienie dla pozostałych podmiotów, których obroty nie przekroczyły limitu 40 000 zł. Należy także wskazać na niezwykle zawiły sposób sformułowania przepisów rozporządzenia regulującego obowiązek posiadania kas (każdy przepis odwołuje się do kilku innych). Wszystko to spowodowało, że także część urzędów skarbowych informowała podatników, że dotychczasowe zwolnienie nadal obowiązuje. Niestety, były to tylko informacje ustne – na uzyskanie wiążącej interpretacji podatnicy mieli zbyt mało czasu.

Wszystko wskazuje na to, że osoby, które uwierzyły w zapewnienia urzędników, poniosą teraz znaczne straty. Po pierwsze, nie skorzystają z ulgi na zakup kasy. Po drugie, utraciły prawo do odliczenia 30 proc. VAT wynikającego z faktur zakupu. Po trzecie, naraziły się na sankcje przewidziane w kodeksie karnym skarbowym. Przedsiębiorcy tacy powinni jak najszybciej dokonać instalacji kasy. Jednocześnie warto poinformować urząd o niewywiązaniu się z obowiązków, korzystając z tzw. czynnego żalu.
Dzięki temu można uniknąć sankcji karnych skarbowych.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Konrad Piłat


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama