reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatnika trzeba pouczyć

Podatnika trzeba pouczyć

Organ podatkowy przed przesłuchaniem podatnika jako strony najpierw musi pouczyć go o prawie odmowy zeznań - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

 

Przedmiotem sporu, którym zajmował się sąd, była wysokość przychodu z działalności handlowej. Zdaniem fiskusa, nastąpiło zaniżenie podatku za 2001 rok.

Powodem korzystnego dla podatników rozstrzygnięcia okazało się jednak naruszenie proceduralne. Podczas przesłuchania w charakterze strony podatników poinformowano tylko o prawie odmowy odpowiedzi na pytania. WSA nie uznał tego za istotne naruszenie.

Innego zdania był już NSA. Podzielił on stanowisko skarżących, że pouczenie o prawie odmowy zeznań i poinformowanie o prawie do odmowy odpowiedzi na pytania nie są tożsame. Organ podatkowy może przesłuchać stronę, ale pod warunkiem że uzyska od niej zgodę. Jest to wymóg bezwzględny. Dodatkowo organ poucza stronę, że tak jak świadek, ma on prawo odmówić odpowiedzi na określone pytania. Skarżący nie był pouczony o odmowie składania zeznań. A jak przyznały organy, a potem sąd I instancji, zeznania te nie były obojętne dla rozstrzygnięcia sprawy. Dlatego wyrok trzeba było uchylić do ponownego rozpatrzenia – podkreślił NSA.
Wyrok jest prawomocny.

Aleksandra Tarka
Sygn. akt II FSK 276/05
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama