reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Bez podatku 380 zł

Bez podatku 380 zł

Z podatku zwolniona jest kwota dofinansowania ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nieprzekraczająca 380 zł. Od nadwyżki przekraczającej tę kwotę trzeba już zapłacić podatek.

Z dofinansowania np. biletów do teatru czy karnetów na basen ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych korzysta wielu pracowników. Mało kto jednak wie, że dofinansowanie to jest limitowane.
Działy kadr informują o przekroczeniu limitu dofinansowania z ZFŚS, co wiąże się z koniecznością zapłaty przez każdego pracownika podatku od nadwyżki ponad przyjęty limit. Czy kadry mają rację? Niestety tak.

Marcin Biernacki, prezes zarządu firmy Biernacki w Krakowie, wyjaśnił, że zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymywanych przez pracownika rzeczowych świadczeń, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Ustawodawca zastrzegł jednak, że rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

– Otrzymanie przez pracownika świadczeń o wartości wyższej od 380 zł powoduje powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu, przy czym opodatkowaniu podlega kwota nadwyżki ponad 380 zł. W takim przypadku zakład pracy zobowiązany jest wykazać na liście płac zwiększone przychody danego pracownika, a następnie od tych zwiększonych przychodów potrącić zaliczkę na podatek dochodowy. Ten zwiększony przychód zostanie także wykazany w informacji PIT-11/8B. Natomiast podatek, w formie zaliczki, zostanie potrącony przez zakład pracy w miesiącu otrzymania świadczenia i przekazany do właściwego urzędu skarbowego.

Ewa Matyszewska


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jagoda Szymańska

projektant wnętrz, INNE MEBLE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama