| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Część opłaty do zwrotu

Część opłaty do zwrotu

Zwrot części opłaty za kartę pojazdu możliwy jest tylko w postępowaniu podatkowym - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Spór trafił do sądu po tym, jak starostwo dwukrotnie odmówiło zwrotu części opłaty za kartę pojazdu. Skarżący nie chciał się jednak z tym zgodzić. Wnosząc skargę do WSA konsekwentnie twierdził, że zapłacił za dużo.

WSA nie miał okazji odpowiedzieć na pytanie, ile trzeba zapłacić za kartę. Określił natomiast tryb, w jakim można dochodzić jej częściowego zwrotu. W ocenie sądu żądanie zwrotu części opłaty za kartę pojazdu nie jest tylko czynnością administracyjno-techniczną. Wskazując na jedno z ostatnich orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, skład orzekający przypomniał, że opłaty są daniną publiczną, które zasilają budżety jednostek samorządu terytorialnego. W związku z tym należy uznać, że do zwrotu opłaty za kartę pojazdu zastosowanie będzie miał tryb określony w Ordynacji podatkowej. A jak zauważył sąd w spornej sprawie, tryb ten nie został zastosowany. Organ odmówił zwrotu części opłaty zwykłymi pismami, dodatkowo wydanymi z naruszeniem przepisów o właściwości. To powoduje nieważność postępowania z mocy samego prawa.

Stwierdzając nieważność rozstrzygnięć wydanych w obu instancjach WSA podkreślił, że organem właściwym w spornej sprawie w I instancji jest starosta (nie starostwo), a organem odwoławczym Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Wyrok nie jest prawomocny.

Aleksandra Tarka

Sygn. akt III SA/Wa 2972/05


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »