reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wniosek bez opłaty skarbowej

Wniosek bez opłaty skarbowej

Osoby składające wniosek o zwrot VAT za zakupione materiały budowlane nie muszą wnosić opłaty skarbowej. Od początku roku podatnicy mogą składać wnioski o zwrot części VAT za kupowane materiały budowlane.

Warto pamiętać, że zarówno sam wniosek, jak i załączniki zwolnione są od opłaty skarbowej. Wynika to z załącznika do ustawy o opłacie skarbowej (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 253, poz. 2532 z późn. zm.). W części I kol. 4 pkt 14 załącznika do tej ustawy zwolniono od opłaty podania i załączniki od podań w sprawach zwrotu lub umorzenia należności celnych oraz należności, do których mają zastosowanie przepisy Ordynacji podatkowej. Obowiązek stosowania Ordynacji w postępowaniu o zwrot VAT wynika z art. 7 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Osoby ubiegające się o zwrot mogą skorzystać ze wzoru wniosku przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. Jest on dostępny na stronie internetowej www.mf.gov.pl. Co prawda podatnicy nie mają obowiązku stosowania go, ale ułatwia on obliczenie kwoty przysługującego zwrotu.

Konrad Piłat
konrad.pilat@infor.pl


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Nogacki

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama