| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Standardy nie zagrożą księgowym

Standardy nie zagrożą księgowym

Księgowi spodziewali się rozszerzenia grupy podmiotów objętych Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości. Resort finansów nie planuje jednak w najbliższym czasie takich zmian.

Mimo że takie plany początkowo istniały, Ministerstwo Finansów nie prowadzi obecnie prac zmierzających do rozszerzenia katalogu jednostek, które będą miały obowiązek lub możliwość sporządzania sprawozdań finansowych zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości.

Rezygnacja z tych planów – zdaniem ekspertów – spowodowana jest głównie tym, że skorzystanie z prawa do stosowania MSR znacznie zwiększyłoby koszty prowadzenia księgowości.

– Faktem jest, że nakład pracy na sporządzenie sprawozdania, które jest zgodne z MSR, jest znacznie większy – powiedziała Anna Kazirod, biegły rewident z Kancelarii Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek.

Stosowanie standardów jest nowym zagadnieniem, a prowadzenie ksiąg rachunkowych według tych regulacji stwarza problemy. Ministerstwo Finansów może więc uzależniać decyzję o rozszerzeniu uprawnionych od wyników kontroli jednostek, które pierwszy raz tworzyły sprawozdania finansowe według MSR za 2005 rok. Jak informuje Joanna Dadacz, dyrektor Departamentu Rachunkowości, takich danych jeszcze nie ma.

Kluczową jednak kwestią może być brak chęci ich stosowania przez jednostki, którym dano by taką możliwość.

– Nie ma sygnałów z rynku, które mówiłyby, że grupy przedsiębiorców są zainteresowane ich stosowaniem – potwierdza dyrektor Dadacz.

Agnieszka Pokojska
agnieszka.pokojska@infor.pl


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Szkolenia 24 h

internetowy serwis szkoleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »