reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > W marcu ceny wzrosły o 0,4 procent

W marcu ceny wzrosły o 0,4 procent

Niższa od oczekiwanej inflacja była wynikiem spadku cen żywności, ubrań i obuwia oraz transportu. Ekonomiści przewidywali, że w marcu inflacja liczona w ujęciu rocznym wyniesie 0,6 proc.

 
Tymczasem wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych obniżył się do 0,4 proc. – podał GUS. Trafną prognozę przedstawił więc tylko resort finansów, którego analitycy oczekiwali inflacji na poziomie 0,4-0,5 proc.

– W kwietniu inflacja roczna może odrobinę wzrosnąć do 0,5 proc., nawet po dość sporych podwyżkach cen paliw i gazu. Zadziała tu tak zwany efekt bazy, w ubiegłym roku mieliśmy w kwietniu duży wzrost cen – ocenia Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK. Dodaje, że w następnych miesiącach inflacja powinna się utrzymać na poziomie 0,5 proc. Dopiero późną jesienią podskoczy do 1-1,5 proc.

Innego zdania jest Bartosz Pawłowski, ekonomista ING Banku Śląskiego. Wprawdzie uważa także, iż w II kwartale będziemy mieli niską inflację, ale w trzecim kwartale grozi nam deflacja. A to byłoby niekorzystne dla gospodarki, spowodowałoby obniżenie tempa wzrostu gospodarczego.

– Gdyby wystąpiła deflacja, konsumenci oczekiwaliby na dalszy spadek cen. A to dusiłoby popyt. W efekcie na przykład produkcja przedsiębiorstw musiałaby zmniejszyć tempo, bo spadłoby zapotrzebowanie na wytwarzane towary – wyjaśnia Bartosz Pawłowski. Dodaje, że przy takim scenariuszu Rada Polityki Pieniężnej musiałaby zastanowić się nad kolejną obniżką stóp procentowych.

Według GUS, w marcu średnie ceny towarów i usług konsumpcyjnych były o 0,1 pkt proc. niższe od zanotowanych w lutym. Żywność potaniała średnio o 0,3 proc. Były też i podwyżki, ale w mniejszej skali niż obniżki. Warzywa podrożały o 2 proc., a ceny samochodów, biletów do kin i teatrów oraz rachunki za zaopatrywanie w wodę podskoczyły o 0,3 proc.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Janusz K. Kowalski
janusz.kowalski@infor.pl


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kalinowska

Dyrektor inwestycyjny, Podlaski Fundusz Kapitałowy Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama