| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Interpretacje również dla spółek w organizacji

Interpretacje również dla spółek w organizacji

Możliwość wystąpienia z wnioskiem o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej została przewidziana w art. 14a Ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym przepisem, aby można było skutecznie ubiegać się o wydanie takiej interpretacji, muszą zostać spełnione określone warunki.


I tak uprawnionymi do złożenia takiego wniosku są podatnicy, płatnicy i inkasenci, jak również następcy prawni podatnika, osoby trzecie odpowiedzialne za zaległości podatkowe lub ich pełnomocnicy.

Kto jest podatnikiem

Przypomnijmy, że, zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu.
Warto jednak pamiętać, że również każda z ustaw podatkowych na swój użytek reguluje tę kwestię, określając kto i na jakich zasadach jest podatnikiem. Ustawa o CIT wskazuje wprost, że jest nim również spółka w organizacji. Tymczasem w niektórych urzędach skarbowych wciąż uzależnia się prawo do wystąpienia z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej od wcześniejszego złożenia przynajmniej zgłoszenia identyfikacyjnego NIP-2. Przedsiębiorców informuje się nawet, że lepiej będzie, jeżeli złożą zgłoszenie na formularzu NIP-2 i poczekają na nadanie numeru identyfikacji podatkowej. Inaczej bowiem ich wniosek o interpretację może pozostać bez rozpatrzenia.

Niepotrzebny NIP

Tymczasem złożenie tego zgłoszenia ma wyłącznie charakter deklaratoryjny. Jak podkreślają eksperci, to nie posiadanie NIP czy też złożenie takiego zgłoszenia decyduje o tym, że dany podmiot staje się podatnikiem. Znaczenie dla tego faktu ma w istocie spełnienie warunków wynikających z poszczególnych ustaw podatkowych – niezależnie od tego, czy dany podmiot dopełnił obowiązków rejestracyjnych, czy też nie. Może się zdarzyć, że podatnik już w dniu zawiązania spółki wystawi fakturę sprzedaży – świadczy usługę i z tego tytułu będzie zobowiązany rozliczyć podatek mimo braku rejestracji. Jak podkreślają eksperci, nie można go więc pozbawić prawa do zapytania o swoje obowiązki podatkowe i swoje postępowanie w tym zakresie. Może się przecież zdarzyć, że w razie niekorzystnej interpretacji podatkowej przedsiębiorca w ogóle zrezygnuje z przedsięwzięcia, zaprzestanie działalności i nie zarejestruje się w KRS. Likwidacja na tym stadium swojej aktywności wiąże się zarówno z mniejszymi kosztami, jak i formalnościami.
edyta.wereszczynska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK