REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urzędy otwarte dla podatników

REKLAMA

W sobotę we wszystkich urzędach skarbowych w całej Polsce odbędzie się "Dzień otwarty". Między 9.00 a 13.00 można będzie odwiedzić urząd i uzyskać odpowiedź na pytanie podatkowe.
Ministerstwo Finansów, podobnie jak w roku ubiegłym, zainicjowało ogólnopolską akcję „Dzień otwarty” w urzędach skarbowych. Akcja odbędzie się 22 kwietnia 2006 r. w godz. 9.00-13.00 we wszystkich urzędach w Polsce. 12 marca 2005 r., gdy podobną akcję organizowano po raz pierwszy, zainteresowanie podatników było bardzo duże. Stąd pomysł, aby „Dzień otwarty” organizować cyklicznie. Z informacji MF wynika, że w zeszłym roku podatnicy najbardziej chwalili możliwość złożenia PIT w urzędzie właśnie podczas „Dnia otwartego”.
Jutro w urzędach zostaną przygotowane punkty informacyjne, w których będzie można uzyskać m.in. pomoc przy wypełnianiu zeznań podatkowych za 2005 rok oraz wszelkie, niezbędne informacje w celu przygotowania zeznania podatkowego.
– Dzięki możliwości poznania urzędu skarbowego, nasi klienci mogą się przekonać, że jest to instytucja, która nie tylko zajmuje się egzekwowaniem od obywateli różnego rodzaju obowiązków, ale również chętnie służy im pomocą – przekonywał Mariusz Olech z Izby Skarbowej w Lublinie.

Urzędnicy odpowiedzą

Podczas „Dnia otwartego” podatnicy mogą uzyskać od urzędników odpowiedzi na nurtujące ich pytania podatkowe, jak też zapoznać się z pracą urzędu.
Agnieszka Jóźwin z Izby Skarbowej w Opolu zwróciła uwagę, że „Dzień otwarty” będzie okazją do uzyskania informacji przez te osoby, które do tej pory nie miały czasu na złożenie swojego zeznania podatkowego PIT za 2005 rok, a mają liczne wątpliwości.
– Celem przyświecającym idei „Dnia otwartego” jest także przybliżenie specyfiki pracy urzędu skarbowego. Zainteresowane osoby odwiedzające w sobotę swój urząd skarbowy będą mogły zapoznać się z codzienną praktyką funkcjonowania urzędu, wykonywanymi zadaniami i organizacją pracy – wyjaśniał Andrzej Kulmatycki z Izby Skarbowej w Warszawie. Dodał także, że w celu zidentyfikowania oczekiwań i potrzeb podatników w sobotę 22 kwietnia w urzędach skarbowych zostanie przeprowadzona anonimowa ankieta badająca stopień zadowolenia interesantów z jakości świadczonej obsługi.

Łatwiejszy kontakt

Zdaniem pracowników organów skarbowych organizowanie tego typu akcji pozwala zlikwidować bariery, jakie często istnieją w kontaktach podatników i organów skarbowych.
Małgorzata Czartoryska z Izby Skarbowej we Wrocławiu powiedziała nam, że akcja pozwala na zburzenie muru, jaki powstaje w zwykłym kontakcie podatnika z urzędnikiem. Dodała, że podatnicy, którzy jutro udadzą się do urzędów skarbowych, uzyskają fachową poradę w zakresie ulg, odliczeń, terminów wpłat i numery rachunków bankowych, form dokonywania wpłat, formularzy, jakie powinni złożyć i załączników do formularzy. W tym roku szczególnie ważnym zagadnieniem stało się opodatkowanie dochodów uzyskiwanych z pracy świadczonej za granicą. W tym zakresie urzędnicy również będą starali się służyć fachową informacją.
– W tym roku katalog informacji, jakie mogą uzyskać podatnicy, poszerzono o sprawy dotyczące zwrotu niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. W urzędach skarbowych przeprowadzane będą też badania ankietowe na temat poziomu satysfakcji klientów z obsługi w urzędzie – dodała Monika Kopiecka z Izby Skarbowej w Gdańsku.

Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zamówienia publiczne 2024 - nowe progi unijne i nowy średni kurs złotego do euro

  Wiemy już jakie są progi unijne dla celów zamówień publicznych, ich równowartości w złotych, równowartości w złotych kwot wyrażonych w euro oraz średni kursu złotego w stosunku do euro stanowiący podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych lub konkursów.

  Progi statystyczne w systemie INTRASTAT na 2024 rok

  Prezes Głównego Urzędu Statystycznego zaakceptował wysokości progów statystycznych na 2024 r. w systemie INTRASTAT. Progi te (zarówno podstawowe i szczegółowe) wzrosły w porównaniu do obowiązujących w 2023 roku.

  Egzamin na doradcę podatkowego - zmiany od 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że 1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego i przeprowadzania egzaminu na doradcę podatkowego. Jak wskazuje MF, głównym celem nowelizacji jest usprawnienie procesu egzaminacyjnego.

  Tabela kursów średnich NBP z 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3382 zł.

  Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku

  Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku. "Wszystko wskazuje na to, iż mamy obecnie do czynienia ze stabilizacją stóp procentowych na bieżącym poziomie przez najbliższe kilka miesięcy, najprawdopodobniej do następnej projekcji inflacyjnej, która zostanie opublikowana przez Narodowy Bank Polski w marcu 2024 r."

  Stopy procentowe NBP bez zmian od 6 grudnia 2023 r.

  Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 5-6 grudnia 2023 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Pracownik wystawił pustą fakturę. Kto za to odpowiada? Pracodawca (podatnik VAT)?

  W codziennej praktyce biznesowej wielokrotnie powstaje pytanie, czy za pustą fakturę zawsze odpowiada podatnik (firma), gdy to pracownik, bez wiedzy i zgody pracodawcy, wystawiał fikcyjne faktury, umożliwiając innym podmiotom odliczenie VAT. Jedna z takich spraw trafiła do sądu, a w wyniku zadanego pytania prejudycjalnego – do TSUE. Poznaliśmy właśnie opinię Rzecznika Generalnego TSUE, który uznał, że co do zasady administracja skarbowa nie powinna egzekwować VAT od przedsiębiorcy. Zobaczymy, czy Trybunał weźmie pod uwagę tę opinię (bo z reguły tak robi), wydając wyrok, na który trzeba jeszcze trochę poczekać.

  Jaki dochód do ulgi rehabilitacyjnej?

  Kwota limitu dochodu osoby niepełnosprawnej, która uprawnia jej opiekuna do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej do własnych dochodów, wynosi obecnie 19 061,28 zł. Kwota ta będzie miała zastosowanie w rozliczeniu rocznym PIT w 2024 roku (dokonywanym za rok 2023).

  Czy faktury dla konsumentów będą wystawiane w KSeF?

  Faktury w systemie KSeF. Czy faktury dla osób fizycznych (konsumentów) będą mogły być dobrowolnie wystawiane w KSeF?

  REKLAMA