reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Urzędy otwarte dla podatników

Urzędy otwarte dla podatników

W sobotę we wszystkich urzędach skarbowych w całej Polsce odbędzie się "Dzień otwarty". Między 9.00 a 13.00 można będzie odwiedzić urząd i uzyskać odpowiedź na pytanie podatkowe.

Ministerstwo Finansów, podobnie jak w roku ubiegłym, zainicjowało ogólnopolską akcję „Dzień otwarty” w urzędach skarbowych. Akcja odbędzie się 22 kwietnia 2006 r. w godz. 9.00-13.00 we wszystkich urzędach w Polsce. 12 marca 2005 r., gdy podobną akcję organizowano po raz pierwszy, zainteresowanie podatników było bardzo duże. Stąd pomysł, aby „Dzień otwarty” organizować cyklicznie. Z informacji MF wynika, że w zeszłym roku podatnicy najbardziej chwalili możliwość złożenia PIT w urzędzie właśnie podczas „Dnia otwartego”.


Jutro w urzędach zostaną przygotowane punkty informacyjne, w których będzie można uzyskać m.in. pomoc przy wypełnianiu zeznań podatkowych za 2005 rok oraz wszelkie, niezbędne informacje w celu przygotowania zeznania podatkowego.


– Dzięki możliwości poznania urzędu skarbowego, nasi klienci mogą się przekonać, że jest to instytucja, która nie tylko zajmuje się egzekwowaniem od obywateli różnego rodzaju obowiązków, ale również chętnie służy im pomocą – przekonywał Mariusz Olech z Izby Skarbowej w Lublinie.Urzędnicy odpowiedzą

Podczas „Dnia otwartego” podatnicy mogą uzyskać od urzędników odpowiedzi na nurtujące ich pytania podatkowe, jak też zapoznać się z pracą urzędu.


Agnieszka Jóźwin z Izby Skarbowej w Opolu zwróciła uwagę, że „Dzień otwarty” będzie okazją do uzyskania informacji przez te osoby, które do tej pory nie miały czasu na złożenie swojego zeznania podatkowego PIT za 2005 rok, a mają liczne wątpliwości.


– Celem przyświecającym idei „Dnia otwartego” jest także przybliżenie specyfiki pracy urzędu skarbowego. Zainteresowane osoby odwiedzające w sobotę swój urząd skarbowy będą mogły zapoznać się z codzienną praktyką funkcjonowania urzędu, wykonywanymi zadaniami i organizacją pracy – wyjaśniał Andrzej Kulmatycki z Izby Skarbowej w Warszawie. Dodał także, że w celu zidentyfikowania oczekiwań i potrzeb podatników w sobotę 22 kwietnia w urzędach skarbowych zostanie przeprowadzona anonimowa ankieta badająca stopień zadowolenia interesantów z jakości świadczonej obsługi.Łatwiejszy kontakt

Zdaniem pracowników organów skarbowych organizowanie tego typu akcji pozwala zlikwidować bariery, jakie często istnieją w kontaktach podatników i organów skarbowych.


Małgorzata Czartoryska z Izby Skarbowej we Wrocławiu powiedziała nam, że akcja pozwala na zburzenie muru, jaki powstaje w zwykłym kontakcie podatnika z urzędnikiem. Dodała, że podatnicy, którzy jutro udadzą się do urzędów skarbowych, uzyskają fachową poradę w zakresie ulg, odliczeń, terminów wpłat i numery rachunków bankowych, form dokonywania wpłat, formularzy, jakie powinni złożyć i załączników do formularzy. W tym roku szczególnie ważnym zagadnieniem stało się opodatkowanie dochodów uzyskiwanych z pracy świadczonej za granicą. W tym zakresie urzędnicy również będą starali się służyć fachową informacją.


– W tym roku katalog informacji, jakie mogą uzyskać podatnicy, poszerzono o sprawy dotyczące zwrotu niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. W urzędach skarbowych przeprowadzane będą też badania ankietowe na temat poziomu satysfakcji klientów z obsługi w urzędzie – dodała Monika Kopiecka z Izby Skarbowej w Gdańsku.Ewa Matyszewska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama