reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe rozwiązania dla banków

Nowe rozwiązania dla banków

Pojawił się nowy standard w rachunkowości MSSF nr 7. Dzięki niemu informacje ujawniane przez instytucje finansowe mają być jeszcze lepsze.

 
Nowy MSSF nr 7 „Instrumenty finansowe – ujawnienie informacji” ma zastąpić MSR nr 30 i częściowo MSR nr 32. Uzupełni też MSR nr 39. Głównym celem wprowadzenia nowego standardu ma być przede wszystkim poprawa jakości ujawnianych informacji, szczególnie wśród instytucji finansowych.

– Najistotniejsza zmiana z punktu widzenia użytkownika sprawozdań finansowych polega na wprowadzeniu obowiązku ujawnienia analizy wrażliwości instrumentów finansowych na każdego typu ryzyko rynkowe, na przykład ryzyko walutowe, ryzyko stopy procentowej czy inne. Chodzi tu o wpływ zmiany danego czynnika ryzyka na wartość posiadanych przez jednostkę instrumentów finansowych – podkreśla Rafał Suchan, manager działu audytu w Ernst & Young. Jego zdaniem użytkownik będzie mógł wyczytać w sprawozdaniach finansowych jak powinna zmienić się wartość kredytów, papierów wartościowych i innych instrumentów finansowych posiadanych przez bank pod wpływem wzrostu rynkowych stóp procentowych o 1 punkt procentowy.

– Wprowadzenie MSSF 7 było konieczne ze względu na potrzebę ujednolicenia i uszczegółowienia ujawnień w zakresie instrumentów finansowych – dodaje nasz rozmówca.
Największymi beneficjentami wprowadzenia tego standardu będą użytkownicy sprawozdań finansowych instytucji finansowych, na przykład banków. Nowy standard będzie dotyczył sprawozdań tworzonych od początku 2007 roku, ale zalecane jest jego wcześniejsze zastosowanie.

PO CO NOWY STANDARD
MSSF 7 nakłada na jednostki obowiązek ujawniania w ich sprawozdaniach finansowych informacji, które pozwolą użytkownikom ocenić:
• wpływ instrumentów finansowych na sytuację finansową i wyniki działalności jednostki,
• charakter i zakres wynikającego z instrumentów finansowych ryzyka, na które jednostka jest narażona w okresie sprawozdawczym,
• sposób zarządzania ryzykiem przez jednostkę.

Agnieszka Pokojska
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Krawczyk

Instruktor American Heart Association (pierwsza pomoc).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama