| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jest szansa na szybszy zwrot VAT

Jest szansa na szybszy zwrot VAT

Ministerstwo Finansów proponuje zmiany w zasadach zwrotu VAT osobom fizycznym, które od 1 maja 2004 r. ponosiły wydatki na zakup materiałów budowlanych związanych z budownictwem mieszkaniowym.


Dzięki propozycjom resortu finansów podatnik, który remontował mieszkanie lub budował dom, będzie mógł szybciej odzyskać pieniądze. Chodzi o zwrot różnicy w stawkach VAT, które obowiązywały przed przystąpieniem Polski do UE i potem.

Szybszy zwrot VAT umożliwią dwa nowe rozwiązania, które ministerstwo chce wprowadzić w ustawie o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Po pierwsze, zwrot VAT ma być możliwy bez uprzedniego wydania decyzji. Teraz urząd ma sześć miesięcy na jej wydanie. Dopiero potem zwraca pieniądze. Niestety, nie od razu, ale w ciągu 25 dni od doręczenia decyzji. To powoduje, że na zwrot pieniędzy podatnik czeka miesiącami. Po zmianach pieniądze można byłoby odzyskać szybciej. Urząd mógłby, w przypadku gdy wniosek podatnika nie budzi żadnych wątpliwości, dokonać zwrotu w ciągu sześciu miesięcy. Podatnik zyskałby więc 25 dni. O tyle krócej czekałby na swoje pieniądze.

Po drugie, resort chce, by do obliczenia limitu zwrotu przyjmowana była cena 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego obowiązująca na dwa kwartały przed złożeniem wniosku, a nie jak obecnie za kwartał poprzedzający. Umożliwi to składanie wniosków niemal na bieżąco. Teraz podatnik musi czekać na oficjalny komunikat prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, a ten zawsze publikowany jest z dużym opóźnieniem.


_

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK