reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przywilej dla małych firm

Przywilej dla małych firm

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić jednorazowe odpisy amortyzacyjne. Propozycje dotyczące tego rozwiązania zawiera projekt ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Projekt jest realizacją zapowiadanej reformy systemu podatkowego.


Specjaliści oceniają pozytywnie propozycję wprowadzenia jednorazowych odpisów amortyzacyjnych. Jednak wskazują na problemy, jakie mogą pojawić się w praktyce. Po pierwsze, jednorazowe odpisy amortyzacyjne będą dostępne dla ograniczonego kręgu podatników. Po drugie, preferencja dla małych przedsiębiorców zostanie zrealizowana kosztem pogorszenia sytuacji podatkowej dużych firm, które często inwestują znaczne kwoty w środki trwałe.

Zgodnie z projektem, podatnicy w roku podatkowym, w którym rozpoczną po raz pierwszy prowadzenie działalności gospodarczej, oraz mali podatnicy będą mogli dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych, zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji z wyłączeniem samochodów osobowych, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50 000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.

Podatnicy będą mogli dokonywać odpisów amortyzacyjnych jednorazowo, nie wcześniej niż w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
W następnym roku podatkowym podatnicy będą dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej nie pomniejszając jej o odpisy amortyzacyjne dokonane w pierwszym roku podatkowym.

Warto podkreślić, że przy określaniu limitu 50 000 euro nie będzie się uwzględniać odpisów amortyzacyjnych od nieprzekraczającej 3500 zł wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Jak już wspomniano, jednorazowy odpis amortyzacyjny będzie preferencją przewidzianą dla podatników m.in. rozpoczynających po raz pierwszy działalność gospodarczą. Za podatnika rozpoczynającego po raz pierwszy prowadzenie działalności gospodarczej będzie się uważać osobę, która w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, nie prowadziła działalności gospodarczej samodzielnie lub jako wspólnik spółki niemającej osobowości prawnej oraz działalności takiej nie prowadził małżonek tej osoby, o ile między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa.

Zasady jednorazowych odpisów będą miały również zastosowanie do tych podatników rozpoczynających działalność, u których przewidywana przez nich wartość przychodów ze sprzedaży nie przekroczy wyrażonej w złotych kwoty stanowiącej iloczyn 1/12 kwoty 800 000 euro i liczby miesięcy w roku podatkowym. Informację o przewidywanych przychodach ze sprzedaży podatnicy będą zobowiązani przekazać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w formie pisemnej przed rozpoczęciem dokonywania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych.
Przeliczenia na złote kwot 50 000 euro i 800 000 euro będzie się dokonywać według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy, w zaokrągleniu do 1000 zł.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Ewa Matyszewska
ewa.matyszewska@infor.pl
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PWSK

Pomagamy firmom oraz instytucjom wprowadzać systemy do ewidencji i inwentaryzacji majątku trwałego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama