reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak rozliczać usługi

Jak rozliczać usługi

Miejscem świadczenia wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów jest to, gdzie transport się rozpoczyna. Usługi transportowe, które odbywają się na terenie UE, kwalifikowane są na podstawie przepisu art. 28 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, jako wewnątrzwspólnotowe usługi transportu towarów.


Dla prawidłowego rozliczenia takich usług należy ustalić ich miejsce świadczenia, a więc opodatkowania.

– Zgodnie z generalną regułą określoną w przepisie art. 28 ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów jest miejsce, gdzie transport się rozpoczyna – wyjaśnił Michał Zwyrtek z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej. Jak podkreślił, w przypadku gdy transport rozpoczyna się na terytorium Polski, usługa ta będzie opodatkowana w Polsce. W przypadku natomiast, gdy usługa rozpoczyna się w innym państwie UE, jej miejscem świadczenia (opodatkowania) jest wówczas to państwo. Natomiast, jeżeli nabywca usługi podaje wykonującemu usługę, numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym rozpoczął się transport, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer (art. 28 ust. 3 ustawy).

Jednocześnie warto wskazać, że art. 28 ust. 3 przewiduje, iż nabywca usługi ma podać numer, pod którym jest zarejestrowany na potrzeby podatku na terytorium kraju.

Krzysztof Tomaszewski
krzysztof.tomaszewski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Groński

Radca prawny i Partner Zarządzający (komplementariusz) w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama