reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Mało czasu na badania

Mało czasu na badania

Do 31 maja trzeba przeprowadzić dodatkowe badania techniczne samochodów, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony oraz samochodów osobowych. Badania są potrzebne dla rozliczania VAT.

 
Obecnie istnieje zakaz odliczania VAT od kupionego paliwa służącego do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu takich samochodów.

Jednak w przypadku niektórych aut osobowych (pojazdów samochodowych), których masa całkowita wynosi mniej niż 3,5 tony, jest możliwe odliczenie VAT od kupionego paliwa. Są to pojazdy o parametrach ściśle określonych w ustawie o podatku od towarów i usług.

500 zł maksymalna kara za fałszywe dane techniczne w dowodzie rejestracyjnym
Spełnienie wymagań dla takich pojazdów samochodowych stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań. Należy pamiętać, że kopię zaświadczenia wydanego przez stację należy dostarczyć w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania do naczelnika urzędu skarbowego.

Przy samochodach nabytych przed 1 czerwca 2005 r. dodatkowe badanie techniczne powinno być przeprowadzone w terminie najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego, nie później jednak niż przed upływem 12 miesięcy, licząc od 1 czerwca 2005 r. Oznacza to, że termin ten upływa z końcem obecnego miesiąca. Należy mieć na uwadze, że jeżeli przed terminem najbliższego obowiązkowego badania technicznego lub przed upływem tych 12 miesięcy pojazd samochodowy jest np. sprzedawany, dodatkowe badanie techniczne powinno być przeprowadzone nie później niż przed dniem sprzedaży.

Bogdan Świąder
bogdan.swiader@infor.pl


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama