reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będzie mniej kar

Będzie mniej kar

Zaproponowano uchylenie przepisu kodeksu karnego skarbowego dotyczącego odpowiedzialności za wywożenie lub wysyłanie za granicę bez wymaganego zezwolenia dewiz lub złotych.

 
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy zmieniającej przepisy prawa dewizowego i kodeksu karnego skarbowego. Podstawowym celem proponowanej nowelizacji jest zmiana lub uchylenie tych przepisów, które mogą budzić wątpliwości co do ich zgodności z prawem wspólnotowym lub których utrzymywanie, z uwagi na brak praktycznego zastosowania, jest nieuzasadnione.

Zmienione lub uchylone miałyby być m.in. przepisy, które regulują zasady udzielania zezwoleń dewizowych, zakres ograniczeń w przepływie kapitału do i z krajów trzecich oraz procedury obowiązujące przy przywozie do kraju oraz wywozie i wysyłaniu za granicę wartości lub krajowych środków płatniczych. W uzasadnieniu do projektu wskazano m.in., że uchylenie niektórych procedur kontrolnych w zakresie wykonywania obowiązku podatkowego w odniesieniu do przychodów i dochodów nierezydentów jest spowodowane tym, że możliwe są do zastosowania inne środki ochrony. Jednym z nich jest chociażby uprawnienie Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej do przekazywania właściwym organom informacji o tego typu transakcjach.

Zmiany w ustawie Kodeks karny skarbowy wynikają z konieczności dostosowania przepisów tej ustawy do postanowień prawa dewizowego. Nowelizacja kodeksu dotyczy sankcji grożących podmiotom dokonującym obrotu dewizowego. Uchylony ma zostać np. przepis obecnego art. 99 kodeksu karnego skarbowego dotyczący odpowiedzialności za wywożenie lub wysyłanie za granicę bez wymaganego zezwolenia dewizowego albo wbrew jego warunkom wartości dewizowych lub krajowych środków płatniczych. Uchylony zostanie również przepis sankcjonujący wysyłanie za granicę wartości dewizowych lub krajowych środków płatniczych bez pośrednictwa Poczty Polskiej lub innego podmiotu uprawnionego do wykonywania w obrocie z zagranicą działalności gospodarczej w dziedzinie poczty.

EDYTA WERESZCZYŃSKA
edyta.wereszczynska@infor.pl


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama