reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe plany kont

Nowe plany kont

Do 1 stycznia 2007 r. organy podatkowe będą musiały dostosować swoje plany kont do nowych przepisów, które opracowuje resort finansów.


Nowelizacja ustawy o finansach publicznych określiła nową podstawę prawną wydania rozporządzenia regulującego zasady rachunkowości i plan kont dla prowadzenia ewidencji podatków i niepodatkowych należności budżetowych. Resort finansów opracował projekt rozporządzenia, które zastąpi obecnie obowiązujące z 25 maja 1999 r. w sprawie zasad rachunkowości i planu kont dla prowadzenia ewidencji podatków i opłat dla organów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. nr 50, poz. 511 z późn. zm.). Rozporządzenie straci moc 30 czerwca 2006 r.Aleksander Chmielewski z Departamentu Rachunkowości Ministerstwa Finansów zwraca uwagę przede wszystkim na nowe rozwiązania dla gmin. Obecnie funkcjonuje tzw. kontokwitariusz, który zawiera konta podatników łącznego zobowiązania pieniężnego i formularze pokwitowania wpłat, które są wypełniane w momencie dokonania wpłaty przez podatników. Łączne zobowiązanie pieniężne jest to sposób pobierania w formie jednego nakazu płatniczego podatku od osób fizycznych zobowiązanych do płacenia podatku rolnego oraz podatku od nieruchomości lub podatku leśnego. Inkasentem jest sołtys, który prowadzi w kontokwitariuszu konta podatników i pobiera wpłaty, a rozlicza się z gminą okresowo. 1 stycznia 2007 roku termin, do kiedy organy podatkowe muszą dostosować plany kont do nowych wymogów– Nowe rozwiązanie, które proponuje ministerstwo, zakłada przeniesienie tych kont do ksiąg prowadzonych w urzędach gmin. Wtedy sołtys będzie otrzymywał z urzędu gminy jedynie kwitariusze przychodowe, z których będzie podatnikom wydawał pokwitowania dokonanych wpłat. Natomiast księgowanie wpłat i rozliczenie podatników będą przeprowadzane przez gminę – powiedział Gazecie Prawnej Aleksander Chmielewski.Drugą istotną nowością jest wprowadzenie kont pozabilansowych do prowadzenia rozliczeń z tzw. osobami trzecimi, które w zastępstwie podatnika płacą jego zobowiązania podatkowe. Do tej pory ta kwestia nie była uregulowana.Nowością jest wprowadzenie regulacji, które określają zasady prowadzenia kont dla osób i jednostek, z którymi prowadzi się rozrachunki z tytułu nienależnie pobranych przez nich kwot w związku z rozliczeniami podatkowymi. –Może to nastąpić np. w sytuacji, gdy osoba, która nie płaci pewnego podatku w danej gminie, pomyłkowo otrzymała zwrot nadpłaty tego podatku i gmina dochodzi zwrotu wypłaconej kwoty. Są to przypadkiNowe przepisy przewidują również rozszerzenie wykazu dopuszczalnych dowodów wpłaty o elektroniczne wyciągi bankowe.Organy podatkowe jednostek samorządu terytorialnego będą musiały dostosować swoje plany kont do nowych zasad do końca tego roku.Agnieszka Pokojska


agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama