REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy narzekają na obciążenia podatkowe

Z przeprowadzonego na zlecenie GP sondażu wynika, że coraz więcej przedsiębiorców jest niezadowolonych z systemu podatkowego. Coraz większa grupa podatników uznaje też obecne rozwiązania za utrudniające prowadzenie działalności.
Badanie opinii na temat podatków wśród osób prowadzących działalność gospodarczą przeprowadziło PBS DGA. W Polsce istnieje kilka możliwych sposobów rozliczania działalności gospodarczej. Respondenci stanowili zatem grupę zróżnicowaną pod względem doświadczeń, choć jakby mogło się wydawać – znacznie bardziej kompetentną od ogółu Polaków w zakresie tematyki związanej z obciążeniami podatkowymi ponoszonymi przez firmy. Niewielka jednak część respondentów znała konkretne rozwiązania podatkowe. Jedynie 23 proc. z nich (biorąc pod uwagę poprawność odpowiedzi) znało wysokość obowiązującej stawki CIT. Warto jednak zauważyć, że jest to mało popularna forma opodatkowania. W sektorze MSP, obejmującym zdecydowaną większość przedsiębiorstw, przeważa opodatkowanie na zasadach ogólnych. Podatkowa księga przychodów i rozchodów jest wybierana jako forma ewidencji przez blisko 2/3 przedsiębiorców. Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że badani mają niewielką wiedzę o uregulowaniach, które ich bezpośrednio nie dotyczą, co potwierdza również fakt, że niemal 60 proc. przedsiębiorców nie potrafi wypowiedzieć się w kwestii obowiązujących w Unii Europejskiej stawek podatku od osób prawnych.

Coraz gorsze nastroje...

Badanie wydaje się być natomiast barometrem nastrojów wśród ankietowanych przedsiębiorców, odzwierciedlając ich niezadowolenie z istniejącego systemu podatkowego. Upraszczając, można powiedzieć, że jedynie pojedynczy przedsiębiorcy uznali obowiązujący w Polsce system za sprzyjający prowadzeniu działalności gospodarczej, a pozostali badani niemal po równo dzielili się na umiarkowanie i bardzo nieusatysfakcjonowanych obecnym stanem rzeczy. Ponieważ podatki z natury rzeczy stanowią obciążenie dla funkcjonowania firmy, trudno dziwić się negatywnemu nastawieniu przedsiębiorców. O ile jednak pewną niechęć do sytemu podatkowego uznać można za normę, niepokój wzbudza odsetek respondentów uznających obecne rozwiązania za poważne utrudnienie dla działalności. Frustracja przedsiębiorców znajduje wyraz także w ocenie polskich uregulowań podatkowych na tle europejskich. Mimo iż większość przedsiębiorców nie zna obowiązującej w Polsce stawki CIT, znaczący odsetek respondentów uważa, że jest ona wyższa niż w innych krajach Unii Europejskiej. Takie przekonanie wynikać może z subiektywnego poczucia ponoszenia wyjątkowo wysokich obciążeń podatkowych.

...i coraz większe chęci

Pomimo ogólnie negatywnego stosunku do warunków, w jakich funkcjonować muszą polskie przedsiębiorstwa, ankietowani wyrażali chęć poszerzania swojej działalności i jedynie 16 proc. z nich przeznaczyłoby pieniądze zyskane na obniżeniu stawek na cele niezwiązane z rozwojem firmy. Plany przeznaczenia nadwyżki uzyskanej w wyniku zmniejszenia obciążeń podatkowych dostosowywali do skali prowadzonego biznesu – najczęściej niewielkiej – oraz osiąganych zysków. Stąd też rzadko wymieniano wdrażanie innowacyjnych rozwiązań oraz ekspansję rynkową, preferując podwyższanie standardów działania firmy (ogólne inwestycje) i zwiększanie zatrudnienia.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  WIBOR konsekwentnie w dół a za nim spadają raty kredytów. Rynek już wie co zrobi RPP w październiku 2023 r.?

  Kredytobiorcy mający kredyty w złotówkach oparte o WIBOR 3M mogą dziś spodziewać się spadku raty o około 8-10%. A to dlatego, że WIBOR zdążył już spaść nie tylko po wrześniowym cięciu stóp, ale też w oczekiwaniu na kolejny ruch w dół w październiku 2023 roku. Aktualne notowania sugerują, że rynek jest pewien cięcia stóp procentowych w październiku  o 25 punktów bazowych, a nie wykluczony jest ruch w dół o 50 punktów. 

  Tabela kursów średnich NBP nr 191/A/NBP/2023 - z 3 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 3 października 2023 roku. NBP nr 191/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6147 zł.

  Od jakiej kwoty pełna księgowość w 2024 roku?

  Obowiązek prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych w 2024 roku zależy od limitu przychodów za rok obecny. Konieczność prowadzenia ksiąg powstanie po przekroczeniu kwoty 9 218 200 zł. Zdecydował o tym kurs euro z 2 października br.

  Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 2024 - limity, stawki, najem prywatny

  Jakie limity dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą obowiązywały w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych kwartalnie w 2024 roku? Jakie stawki ryczałtu obowiązują w 2024 roku?

  PKPiR 2024 (podatkowa księga przychodów i rozchodów) - limit przychodów. Które przychody trzeba uwzględnić licząc limit?

  PKPiR 2024 - limit przychodów. Podatkową księgę przychodów i rozchodów (stosuje się skróty: pkpir lub kpir) może prowadzić w 2024 roku ten rozliczający się wg skali podatkowej PIT lub 19% podatkiem liniowym podatnik PIT (tj. osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie i przedsiębiorstwa w spadku – wykonujące działalność gospodarczą), który w 2023 r. uzyskał mniej niż 9.218.200,- zł (2.000.000,- euro x 4,6091 zł) przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych. Średni kurs euro w NBP wyniósł 2 października 2023 r. (pierwszy dzień roboczy tego miesiąca) - 4,6091 zł.

  MF: 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku na OPP

  Polacy przekazali w tym roku organizacjom pożytku publicznego (OPP) 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku dochodowego za ubiegły rok; OPP otrzymały 416 mln zł więcej niż rok temu - poinformowało Ministerstwo Finansów. Dodano, że 1,5 proc. podatku przekazało 12,7 mln podatników, o 3,2 mln mniej niż w roku ubiegłym. Najmniejsza przekazana kwota dla OPP wyniosła 1,20 zł, a przeciętna 121 zł.

  MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

  Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

  Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

  W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

  Tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023 z 2 października 2023 r. Kurs euro 4,6091 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 2 października 2023 roku. NBP nr 190/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6091 zł.

  REKLAMA