REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy narzekają na obciążenia podatkowe

REKLAMA

Z przeprowadzonego na zlecenie GP sondażu wynika, że coraz więcej przedsiębiorców jest niezadowolonych z systemu podatkowego. Coraz większa grupa podatników uznaje też obecne rozwiązania za utrudniające prowadzenie działalności.
Badanie opinii na temat podatków wśród osób prowadzących działalność gospodarczą przeprowadziło PBS DGA. W Polsce istnieje kilka możliwych sposobów rozliczania działalności gospodarczej. Respondenci stanowili zatem grupę zróżnicowaną pod względem doświadczeń, choć jakby mogło się wydawać – znacznie bardziej kompetentną od ogółu Polaków w zakresie tematyki związanej z obciążeniami podatkowymi ponoszonymi przez firmy. Niewielka jednak część respondentów znała konkretne rozwiązania podatkowe. Jedynie 23 proc. z nich (biorąc pod uwagę poprawność odpowiedzi) znało wysokość obowiązującej stawki CIT. Warto jednak zauważyć, że jest to mało popularna forma opodatkowania. W sektorze MSP, obejmującym zdecydowaną większość przedsiębiorstw, przeważa opodatkowanie na zasadach ogólnych. Podatkowa księga przychodów i rozchodów jest wybierana jako forma ewidencji przez blisko 2/3 przedsiębiorców. Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że badani mają niewielką wiedzę o uregulowaniach, które ich bezpośrednio nie dotyczą, co potwierdza również fakt, że niemal 60 proc. przedsiębiorców nie potrafi wypowiedzieć się w kwestii obowiązujących w Unii Europejskiej stawek podatku od osób prawnych.

Coraz gorsze nastroje...

Badanie wydaje się być natomiast barometrem nastrojów wśród ankietowanych przedsiębiorców, odzwierciedlając ich niezadowolenie z istniejącego systemu podatkowego. Upraszczając, można powiedzieć, że jedynie pojedynczy przedsiębiorcy uznali obowiązujący w Polsce system za sprzyjający prowadzeniu działalności gospodarczej, a pozostali badani niemal po równo dzielili się na umiarkowanie i bardzo nieusatysfakcjonowanych obecnym stanem rzeczy. Ponieważ podatki z natury rzeczy stanowią obciążenie dla funkcjonowania firmy, trudno dziwić się negatywnemu nastawieniu przedsiębiorców. O ile jednak pewną niechęć do sytemu podatkowego uznać można za normę, niepokój wzbudza odsetek respondentów uznających obecne rozwiązania za poważne utrudnienie dla działalności. Frustracja przedsiębiorców znajduje wyraz także w ocenie polskich uregulowań podatkowych na tle europejskich. Mimo iż większość przedsiębiorców nie zna obowiązującej w Polsce stawki CIT, znaczący odsetek respondentów uważa, że jest ona wyższa niż w innych krajach Unii Europejskiej. Takie przekonanie wynikać może z subiektywnego poczucia ponoszenia wyjątkowo wysokich obciążeń podatkowych.

...i coraz większe chęci

Pomimo ogólnie negatywnego stosunku do warunków, w jakich funkcjonować muszą polskie przedsiębiorstwa, ankietowani wyrażali chęć poszerzania swojej działalności i jedynie 16 proc. z nich przeznaczyłoby pieniądze zyskane na obniżeniu stawek na cele niezwiązane z rozwojem firmy. Plany przeznaczenia nadwyżki uzyskanej w wyniku zmniejszenia obciążeń podatkowych dostosowywali do skali prowadzonego biznesu – najczęściej niewielkiej – oraz osiąganych zysków. Stąd też rzadko wymieniano wdrażanie innowacyjnych rozwiązań oraz ekspansję rynkową, preferując podwyższanie standardów działania firmy (ogólne inwestycje) i zwiększanie zatrudnienia.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA