reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Więcej wydatków w koszty

Więcej wydatków w koszty

Przedsiębiorcy będą mogli szybciej zaliczać do kosztów wydatki na inwestycje, co pozwoli zapłacić niższy podatek. Zyskają też możliwość uwzględniania w kosztach wydatków na finansowanie świadczeń zdrowotnych dla pracowników.

 
Wiadomo już jak wygląda ostateczny projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Trudno mówić w tym przypadku o reformie, zmiany są raczej kosmetyczne. Zyskają na nich jednak niektórzy przedsiębiorcy, zwłaszcza dokonujący odpisów amortyzacyjnych. Projekt przewiduje możliwość dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego dla małych podatników i tych, którzy rozpoczynają po raz pierwszy działalność gospodarczą. Odpisów będzie można dokonywać od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości 50 000 euro łącznej wartości tych odpisów. Jednorazowy odpis amortyzacyjny będzie więc korzystny głównie dla małych firm, stracą na zmianach duzi przedsiębiorcy, inwestujący znaczne kwoty w zakup środków trwałych.

Kolejną propozycją, jaka znalazła się w projekcie, jest możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków związanych z finansowaniem świadczeń zdrowotnych na rzecz pracowników. To korzystna zmiana. Dzięki temu przedsiębiorcy nie będą musieli zastanawiać się, do ponoszenia jakich świadczeń zdrowotnych zobowiązują ich przepisy prawa, a jakie są nieobowiązkowe i nie stanowią kosztów. Wyeliminowane zostaną także spory z urzędami skarbowymi dotyczące prawidłowego kwalifikowania wydatków.

Od przyszłego roku podatnicy CIT nie będą mieli również problemów z zaliczaniem do kosztów podatkowych wydatków na reklamę. W projekcie zrezygnowano z rozróżnienia na reklamę publiczną i niepubliczną, co oznacza, że kosztem będą wydatki na każdą reklamę, niezależnie od jej formy.
W projekcie zdecydowano także o wprowadzeniu nowej definicji kosztów podatkowych, za które uznawane będą wydatki poniesione nie tylko w celu osiągnięcia przychodów, ale także zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

GP RADZI
Jeśli jesteś małym podatnikiem lub zamierzasz rozpocząć działalność gospodarczą, zaczekaj z inwestycjami do przyszłego roku. Będziesz mógł dokonać odpisów amortyzacyjnych na korzystniejszych zasadach niż obecnie.

ANNA WOJDA
anna.wojda@infor.pl


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama