| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak księgować kradzież auta

Jak księgować kradzież auta

Skradziony samochód nie może być dłużej traktowany jak środek trwały. Należy go zatem usunąć z ewidencji księgowej firmy. Ponieważ skradziony samochód nie powinien figurować w księgach rachunkowych, należy również zaprzestać jego amortyzacji.


Usunięcie składnika aktywów powinno odbyć się za pomocą dowodu księgowego LT. W tym przypadku dokument powinien zostać wystawiony na podstawie protokołu sporządzonego przez policję po kradzieży.

Kradzież środka trwałego możemy zakwalifikować do zdarzeń trudnych do przewidzenia, poza działalnością operacyjną jednostki, niezwiązanych z ogólnym ryzykiem zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 33 ustawy o rachunkowości. Jego konsekwencje należy więc odnieść na konto „Straty nadzwyczajne”. Natomiast uzyskane odszkodowania (jeżeli środek trwały był ubezpieczony) w księgach rachunkowych należy ująć na koncie „Zyski nadzwyczajne”.
Może się okazać, że zawiadomienie o otrzymaniu odszkodowania jednostka otrzyma w innym okresie, niż zostanie jej ono wypłacone. Gdy terminy obu zdarzeń następują w innym czasie, ewidencja będzie wyglądała nieco inaczej niż na przedstawionym wcześniej schemacie. Jako uprawdopodobniony przychód należy kwotę odszkodowania w dniu uzyskania zawiadomienia o przyznaniu odszkodowania zaksięgować: Wn konto „Pozostałe rozrachunki”/ Ma konto „Zyski nadzwyczajne”. Natomiast w momencie wypłaty odszkodowania na konto bankowe: Wn konto „Rachunek bankowy”/ Ma konto „Pozostałe rozrachunki”.

Warunkiem zaliczenia strat powstałych w wyniku utraty samochodu do kosztów uzyskania przychodów jest objęcie go ubezpieczeniem dobrowolnym, co wynika z art. 16 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W przypadku gdy jednostka nie wykupi ubezpieczenia dobrowolnego dla samochodu, nie uzyska odszkodowania, a strat związanych z jego utratą nie będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Podatnik powinien zaniechać dokonywania amortyzacji od miesiąca następnego po miesiącu, w którym nastąpiła utrata samochodu.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Agnieszka Pokojska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Talinkme.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »