reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zwrot VAT nie dla każdego

Zwrot VAT nie dla każdego

Tylko do końca czerwca wnioski o zwrot VAT mogą złożyć podatnicy, którzy zakończyli inwestycje budowlane przed 1 stycznia 2006 r.

 
1 stycznia 2006 r. weszła w życie ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. nr 177, poz. 1468), która ma zrekompensować inwestorom indywidualnym skutki podwyżki VAT na materiały budowlane, jaka nastąpiła po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 r. Stawka VAT na te produkty wzrosła wtedy z 7 proc. do 22 proc.

Wyższa stawka
Z ulgi może skorzystać każdy, kto po 1 maja 2004 r. poniósł wydatki na materiały budowlane wykorzystywane do budowy lub remontu lokalu mieszkalnego. Refundacja dotyczy faktur wystawionych między 1 maja 2004 r. a 31 grudnia 2007 r. Niestety, nie wszystkich. Zwrot VAT dotyczy tylko tych wydatków na materiały budowlane, które do 30 kwietnia były opodatkowane 7-proc. stawką VAT, a od 1 maja 2004 r. są opodatkowane podstawową stawką VAT.

Potrzebny tytuł prawny
Nie wszyscy podatnicy, którzy ponieśli wydatki na zakup materiałów budowlanych, mogą skorzystać z prawa do zwrotu części VAT zawartego w ich cenie. Na zwrot nie mają co liczyć osoby, które kupowały materiały budowlane jako podatnicy VAT, bo mogły one odliczyć podatek naliczony. Zwrotu nie otrzymają również osoby, które nie mają tytułu prawnego do zajmowanego mieszkania czy domu. Za tytuł prawny uważa się m.in. akt własności, umowę użyczenia, najmu lub dzierżawy, przydział lokalu (decyzja), inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo do korzystania z lokalu mieszkalnego.

ANNA WOJDA
anna.wojda@infor.pl


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama