| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zwrot VAT nie dla każdego

Zwrot VAT nie dla każdego

Tylko do końca czerwca wnioski o zwrot VAT mogą złożyć podatnicy, którzy zakończyli inwestycje budowlane przed 1 stycznia 2006 r.

 
1 stycznia 2006 r. weszła w życie ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. nr 177, poz. 1468), która ma zrekompensować inwestorom indywidualnym skutki podwyżki VAT na materiały budowlane, jaka nastąpiła po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 r. Stawka VAT na te produkty wzrosła wtedy z 7 proc. do 22 proc.

Wyższa stawka
Z ulgi może skorzystać każdy, kto po 1 maja 2004 r. poniósł wydatki na materiały budowlane wykorzystywane do budowy lub remontu lokalu mieszkalnego. Refundacja dotyczy faktur wystawionych między 1 maja 2004 r. a 31 grudnia 2007 r. Niestety, nie wszystkich. Zwrot VAT dotyczy tylko tych wydatków na materiały budowlane, które do 30 kwietnia były opodatkowane 7-proc. stawką VAT, a od 1 maja 2004 r. są opodatkowane podstawową stawką VAT.

Potrzebny tytuł prawny
Nie wszyscy podatnicy, którzy ponieśli wydatki na zakup materiałów budowlanych, mogą skorzystać z prawa do zwrotu części VAT zawartego w ich cenie. Na zwrot nie mają co liczyć osoby, które kupowały materiały budowlane jako podatnicy VAT, bo mogły one odliczyć podatek naliczony. Zwrotu nie otrzymają również osoby, które nie mają tytułu prawnego do zajmowanego mieszkania czy domu. Za tytuł prawny uważa się m.in. akt własności, umowę użyczenia, najmu lub dzierżawy, przydział lokalu (decyzja), inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo do korzystania z lokalu mieszkalnego.

ANNA WOJDA
anna.wojda@infor.pl


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK