reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dla twórców 50 procent

Dla twórców 50 procent

Wiele wskazuje na to, że twórcy będą w dalszym ciągu mogli korzystać z 50-procentowych kosztów uzyskania przychodów. Możliwe, że decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona dziś w czasie spotkania przedstawicieli rządu oraz twórców i naukowców.


Rządowa autopoprawka do projektu zmian w ustawie o PIT modyfikuje wcześniejsze propozycje. Przypomnijmy, że obecnie koszty uzyskania przychodów, m.in. dla twórców oraz artystów wykonawców wynoszą 50 proc. uzyskanego przychodu. Koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne zapłacone ze środków podatnika.

Opracowany w resorcie finansów projekt zmian, zaakceptowany następnie przez rząd, przewidywał likwidację od 2009 roku wspomnianych 50-proc. kosztów. Po zmianach twórcom przysługiwałyby koszty w wysokości określonej dla pracowników, co byłoby dla nich znacznie mniej korzystne. Na lata 2007-2008 proponowano rozwiązania przejściowe. W przypadku twórców wysokość kosztów uzyskania przychodów wynosiłaby 20 proc. przychodu.
Projekt ten jednak spotkał się z krytyką. Prezydent Lech Kaczyński ocenił, że proponowane rozwiązania podatkowe dotyczące twórców i naukowców są wysoce ryzykowne. Premier Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział natomiast, że do końca tego tygodnia rząd podejmie decyzję w sprawie rozliczeń podatkowych twórców.

Krzysztof Tomaszewski

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama